Quantcast
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Peľ paliny a ambrózie je najsilnejším alergénom týchto dní v SR

Invázna rastlina ambrózia palinolistá (Ambrosia artemisiifolia) s pôvodom v severnej Amerike je silný peľový alergén. Foto: FOTO TASR/Milan Kapusta

Najvyššie koncentrácie peľu paliny zachytila stanica v Žiline, Banskej Bystrici a v Bratislave.

Banská Bystrica 17. augusta (TASR) – V uplynulých dňoch pokračovala peľová sezóna paliny, slabšie alergizujúcej pŕhľavy a rozbiehala sa tiež peľová sezóna inváznej ambrózie. Informovala o tom v stredu TASR Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

"V ovzduší mal dominantné zastúpenie peľ pŕhľavy spolu s peľom paliny. Peľ ambrózie ešte nedosiahol alergiologicky významné koncentrácie v ovzduší. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých dosahoval len nízke denné hladiny," konštatovala Lafférsová.

Podľa nej najvyššie denné koncentrácie peľu pŕhľavovitých opäť zachytila monitorovacia stanica v Žiline, Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. Najvyššie koncentrácie peľu paliny stanica v Žiline, Banskej Bystrici a v Bratislave.

"Sezóna paliny pokračuje s vyššími dennými koncentráciami najmä na severnom a strednom Slovensku. Palina a ambrózia sú najsilnejšie a najvýznamnejšie alergény najbližších týždňov," uviedla Lafférsová.

V týchto dňoch si dominantné zastúpenie v ovzduší naďalej udrží peľ pŕhľavy. Najsilnejšími alergénmi týchto dní majú byť však palina a ambrózia.

"Peľová sezóna paliny prechádza svojím vrcholom, predpokladáme nárast denných koncentrácií. Stúpajúce hladiny inváznej ambrózie očakávame i v ostatných častiach Slovenska," dodala Lafférsová.