< sekcia SEKCIA: Zdravie

Platy časti sestier by mohol upraviť zákon pre všetkých zdravotníkov

Zuzana Zvolenská Foto: TASR/Pavel Neubauer

Vyplynulo to z dnešného vyjadrenia šéfky rezortu Zuzany Zvolenskej v relácii TA3 V Politike.

Bratislava 27. októbra (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva by chcelo otázku platov sestier riešiť pravdepodobne v rámci jedného zákona, ktorý by upravil platy všetkých zdravotníkov pracujúcich v štátnych nemocniciach. Vyplynulo to z dnešného vyjadrenia šéfky rezortu Zuzany Zvolenskej (nominant Smer-SD) v relácii TA3 V Politike. Zákon, ktorý pôvodne upravil platy sestier, označil Ústavný súd v lete za protiústavný.

"V tejto chvíli pripravujeme úpravu takú, akú nám aj rozhodnutie (Ústavného súdu - pozn. TASR), aj ekonomika umožňuje, a to plne jednotne všetkým zdravotníkom upravíme spôsob odmeňovania v štátnych zariadeniach," povedala. Na riešení tejto otázky sa má spolupracovať aj so samosprávnymi krajmi.

Ministerstvo chce sestrám ponúknuť postupné navyšovanie miezd. Zároveň sa podľa Zvolenskej hovorí aj s ostatnými odborármi okrem lekárov, ktorí majú samostatný zákon. Koncepciu jedného zákona má ovplyvniť rozhodnutie Ústavného súdu. Zvolenská upozornila, že podľa neho možno do súkromného sektora zasiahnuť len za vymedzených ekonomických podmienok. V tejto chvíli je preto podľa jej slov možné iba upraviť štátny sektor, a tým vytvárať tlak na súkromný.

Exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) ministerku aj vládu za prístup k riešeniu otázky platov sestier kritizuje. Poukázal, že keď sa dávajú finančné stimuly investorom, malo by sa rovnako pristupovať aj k sestrám. "Nesprávajme sa takto macošsky," konštatoval s tým, že nestačí povedať, že nie sú peniaze, ale treba ich hľadať.

Je presvedčený, že ministerstvo by sa malo pri riešení tejto otázky pozrieť aj na príjmy súkromných lekárov, ktorí sú zamestnávateľmi sestier, keďže ich nepozná. Myslí si, že by sa mal aj u nich zaviesť na poplatky rovnaký meter ako na ostatných podnikateľov, napríklad v podobe registračných pokladníc.

Uhliarikovi sa tiež nepáči, že vláda hľadá zdroje na projekt jednej zdravotnej poisťovne a pritom nemá na platy sestier. Tvrdí, že Smer-SD nemá záujme riešiť túto otázku. Ministerke vyčíta, že sa jej pre zdravotníctvo nepodarilo vybojovať v rámci štátneho rozpočtu viac peňazí, čím sa má aj otázka platov riešiť ťažšie.