Quantcast
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Pozor na plesne na stenách, tie sa tvoria najmä v chladných mesiacoch

Ilustračná snímka Foto: TASR/František Iván

Najúčinnejšou zbraňou proti ich tvorbe je vetranie.

Bratislava 5. novembra (TASR) - Plesne, ktoré sa pri oknách či v kútoch objavujú najmä v jesennom a zimnom období, by sa nemali podceňovať. Niektoré huby totiž produkujú toxíny, ktoré spôsobujú napríklad alergie či kožné ochorenia. Hlavným dôvodom vzniku plesní, ktoré sa prejavujú ako čierne fľaky na stene, je zvýšená vlhkosť. Tá sa môže v byte či dome objaviť napríklad po výmenne starých okien za nové plastové.

"Základ zdravého interiéru by sa dal zhrnúť do piatich bodov. Prvým z nich je vetranie," povedal pre TASR Michal Fojcík z portálu eFarby.sk. Vetrať treba podľa jeho slov najmä krátko ale intenzívne, niekoľkokrát za deň. Ideálnym spôsobom vetrania je prievan, kedy sa za krátky čas vymení vlhkosť za čerstvý suchší vzduch.

"Najväčším producentom vlhkosti v domácnosti je kúpeľňa, z ktorej sa vlhkosť v podobe vodnej pary rozširuje do celého bytu. Preto je nutné zabezpečiť, aby sa para vymenila za suchý vzduch," poukázal Fojcík. Odporúča preto ihneď po kúpaní, sprchovaní ale i praní vetrať. Ak nie je v kúpeľni okno, možno použiť vetrák (odsávač). Netreba tiež nechávať sušiť mokré osušky v kúpeľni.

V rámci prevencie plesní je vhodné nechávať dvere medzi miestnosťami otvorené, aby sa zabezpečilo voľné prúdenie vzduchu v byte. "Nábytok v izbách treba odsunúť od stien, aby sa zabezpečilo dostatočné prúdenie vzduchu aj za ním," vysvetlil. Okrem toho by sa malo dostatočne a pravidelne kúriť v každej miestnosti, ako aj odstraňovať prach, ktorý slúži aj ako živiny pre plesne.

Plesneniu následne možno zamedziť náterovým systémom, ktorý ničí hlboko uložené podhubie. "Plesne takýmto náterom sa odstraňujú v domácnostiach, v zdravotníckych zariadeniach, plavárňach, hoteloch, v prevádzkach pri potravinovej výrobe ako pekárňach, pivovaroch ale i mäsokombinátoch a aj na družstvách," priblížil Fojcík.

Ak je to finančne možné, proti plesneniu je podľa jeho slov účinné aj zateplenie domu či bytu. Zateplením sa má zvýšiť povrchová teplota stien, odstránia sa problémy so zatekaní a zníži sa teplotné namáhanie obvodovej konštrukcie v priebehu celého roka. "Najzákladnejšou podmienkou zabránenia rastu plesní, však ostáva komplexné vysušenie muriva," uzavrel.