< sekcia SEKCIA: Zdravie

Počet kolapsov z tepla klesol, prevenciu však treba dodržiavať naďalej

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti.

Bratislava 3. júla (TASR) – Záchranári pomáhali v utorok (2. 7.) 53 pacientom, ktorí skolabovali z tepla. "Počet kolapsov tak v porovnaní s pondelkom (1. 7.) klesol takmer o polovicu, " informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) Alena Krčová.

"Najviac, až 14 pacientov skolabovalo v Banskobystrickom kraji, v Trenčianskom kraji, naopak, riešili záchranári iba jeden prípad,“ uviedla.

Napriek poklesu prípadov opätovne v mene záchranárov apeluje na dodržiavanie prevencie. "To znamená zdržiavať sa počas obedňajších hodín v interiéri a dodržiavať dostatočný pitný režim. Pri pobyte vonku nezabúdať na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev," pripomenula Krčová.

Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta je potrebné ochladzovať a podávať mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu poradí operátor na tiesňovej linke 155.