< sekcia SEKCIA: Zdravie

Počet kolapsov z tepla mierne klesol

Ilustračná snímka. Foto: TASR S. Písecký

Záchranári opätovne apelujú na ľudí, aby dbali na prevenciu.

Bratislava 29. júna (TASR) - Počet kolapsov z tepla v piatok (28. 6.) mierne klesol. Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR vyslalo záchranárov k 87 ľuďom, ktorí skolabovali z tepla. TASR o tom informovala hovorkyňa OS ZZS SR Alena Krčová.

Najviac - 20 ľudí - skolabovalo v Žilinskom kraji. Najmenej pacientov malo zdravotné ťažkosti v dôsledku horúčav v Bratislavskom kraji, kde záchranári pomohli piatim ľuďom.

Záchranári opätovne apelujú na ľudí, aby dbali na prevenciu. V čase obeda, od 11.00 do 15.00 h, sa treba zdržiavať v interiéri a dodržiavať dostatočný pitný režim. Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti.

"Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu," povedala Krčová. Podľa záchranárov je najlepšie piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu treba piť s mierou a alkoholu je vhodné sa úplne vyhnúť, pretože rozširuje cievy.

"Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch," informovali záchranári. V prípade zhoršenia zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155 a operátor poradí, ako ďalej postupovať.