Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 4. október 2023Meniny má František
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Počet poistencov súkromných poisťovní má ostať približne rovnaký

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Výsledok tohtoročnej prepoisťovacej sezóny by mal byť známy v druhej polovici novembra.

ratislava 13. októbra (TASR) - V súkromných zdravotných poisťovniach má byť podľa ich odhadov aj v budúcom roku poistený približne rovnaký počet ľudí ako tento rok. Počet poistencov Dôvery má mierne vzrásť, Union zdravotná poisťovňa má naopak pocítiť jemný úbytok klientov. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) si chce s vyjadreniami k výsledkom prepoistenia počkať až na oficiálne čísla Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Podľa Združenia zdravotných poisťovní (ZZP), v ktorom sú súkromné poisťovne, mali prepoisťovaciu kampaň poznačiť zvýšený politický tlak, poplašné správy niektorých zdravotníkov, či "neštandardné" kroky VšZP. "Výsledkom bolo zahltenie poistencov množstvom zmätočných informácií, v ktorých sa ťažko orientovali. Napriek tomu nedošlo k žiadnemu masívnemu odlevu poistencov, ľudia sa v najväčšom referende o zdravotnom poistení vyjadrili jasne. Chcú mať možnosť voľby," uviedla šéfka ZZP Katarína Kafková.

V súkromných zdravotných poisťovniach by tak malo byť v budúcom roku poistených vyše 1,8 milióna ľudí. "Chcel by som poďakovať všetkým verným klientom a privítať nových, ktorí sa nedali odradiť nezmyselným plánom vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu a prišli do Dôvery," povedal jej generálny riaditeľ Martin Kultan. Union ZP podľa predsedu predstavenstva Romana Podoláka považuje výsledok za úspech, pričom poukázal na atmosféru zneistenia, ktorú mali vytvárať štátne nemocnice vypovedaním zmlúv. Za neštandardné označil aj kroky VšZP, ktorá podmienila podpísanie dohôd s nemocnicami určením finančných podmienok zmlúv s inou poisťovňou.

VšZP vníma reakcie súkromných zdravotných poisťovní ako úsilie o hľadanie vinníka za to, že výsledky pravdepodobne nezodpovedajú ich očakávaniam. Štátna poisťovňa poukazuje, že keďže súkromné poisťovne odmietajú zverejniť náklady na reklamnú kampaň, možno sa len domnievať, že ich mrzí, že sa im nevrátia v počtoch novozískaných poistencov. Označila za zarážajúce, že o neférovej prepoisťovacej kampani hovorí súkromná zdravotná poisťovňa, na ktorú sú v súvislosti s nelegálnym náborom adresované všetky podnety od poistencov.

"Som presvedčený, že poistenci citlivo vnímajú pozitívne kroky, ktoré robíme, ako je skracovanie čakacích listín, zvýšenie operovanosti a skvalitňovanie služieb. Takže verím, že aj v tomto prípade bude platiť "za dobrú prácu – dobrá pláca", a to v podobe priazne čo najväčšieho počtu poistencov," doplnil generálny riaditeľ VšZP Marcel Forai.

Výsledok tohtoročnej prepoisťovacej sezóny by mal byť známy v druhej polovici novembra. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou k 23. septembru evidoval 74.357 prihlášok na zmenu zdravotnej poisťovne od budúceho roka. Úrad v súčasnosti podané prihlášky spracováva.