Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. december 2023Meniny má Bibiana
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Počet prípadov tuberkulózy na Slovensku klesá

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Pri príležitosti piatkového Svetového dňa boja proti tuberkulóze o tom informovala hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Daničová.

Bratislava 24. marca (TASR) - Počet prípadov tuberkulózy na Slovensku klesá. V roku 2021 ich bolo 137, v roku 2018 zase 281. Najvyšší počet dlhodobo hlásia Prešovský a Košický kraj, v roku 2021 kraje spolu evidovali 95 prípadov. Pri príležitosti piatkového Svetového dňa boja proti tuberkulóze o tom informovala hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Daničová.

"Medziročne však zaznamenávame nárast počtu prípadov TBC u mladých ľudí vo vekovej skupine nula až 19 rokov. Kým v roku 2020 bolo evidovaných 37 prípadov TBC v tejto vekovej skupine, v roku 2021 to bolo 55 prípadov, čo však môže mať súvis aj s pandémiou," priblížila.

Tuberkulóza je infekčné ochorenie. Napáda zvyčajne pľúca, môže však postihnúť ktorýkoľvek orgán. "Pri mimopľúcnej forme je najčastejšie evidovaná tuberkulóza chrbtice, kostí a kĺbov," doplnilo NCZI.

Ochorenie sa podľa neho prejavuje dlhodobým kašľom, vykašliavaním s prímesou krvi a tlakom na hrudníku. "Je dôležité vedieť, že tuberkulózny pacient sa môže dlho cítiť pomerne dobre a kašľať iba občas," ozrejmilo. Medzi príznaky patria tiež únava, horúčka, nočné potenie, bolesť svalov a kĺbov, zníženie chuti do jedla či pokles hmotnosti.