Quantcast
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Podporou imunity sa zvyšuje obranyschopnosť organizmu pred chorobami

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Dôležité je dbať aj na zvýšenú hygienu rúk, keďže môže dôjsť k prenosu ochorenia, ako aj pravidelne vetrať miestnosti.

Bratislava 7. novembra (TASR) - Podporením imunity sa zvyšuje obranyschopnosť organizmu počas chrípkového obdobia a v čase zvyšujúceho sa nárastu počtu chorých na COVID-19. Pripomenula to Katarína Blažová z odboru podpory zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava.

Podporiť imunitu sa dá podľa nej zvýšením vitamínu C. Vplyv na jej správne fungovanie má tiež vitamín D. "Vhodný je pobyt na slnku aspoň 20 minút denne. V období, keď je slnečných dní menej, je vhodné ho doplniť dostupnými prípravkami s obsahom D3, či už vo forme tabliet alebo v kvapkách," podotkla Blažová. Doplnila, že nedostatok zinku je potrebné kompenzovať stravou bohatou na orechy, či napríklad celozrnnými výrobkami.

Upozornila, že výkonnosť imunity výrazne zvyšuje aj pohybová aktivita trvajúca 30 až 40 minút a vykonávaná tri- až päťkrát v týždni. Raz do týždňa odporúča aj saunovanie a otužovanie tela napríklad striedaním teplej a chladnej sprchy. "Doprajte si dostatok spánku a minimalizujte stres. Ak máte spánkový deficit, môžete tým zmeniť imunitnú reakciu organizmu a je pravdepodobnejšie, že ochoriete," upozornila Blažová. Je podľa nej preukázané, že stres, dokáže oslabiť imunitu, preto je dôležité sa odreagovať napríklad obyčajnou prechádzkou na čerstvom vzduchu.

Dôležité je dbať aj na zvýšenú hygienu rúk, keďže môže dôjsť k prenosu ochorenia, ako aj pravidelne vetrať miestnosti. Vyhnúť by sa ľudia mali aj uzavretým a preplneným priestorom. "Prípadne používajte rúško či respirátor všade, kde je vysoká koncentrácia ľudí, a tým aj vyššie riziko nákazy, preto minimalizujte čas strávený v takýchto priestoroch," doplnila Blažová.

V boji proti chrípke a COVID-19 podľa nej pomôžu našej imunite aj dostupné vakcíny. "Dokážu výrazne zmierniť priebeh ochorenia, preto je odporúčané dať sa včas zaočkovať," podotkla s tým, že sú odporúčané najmä rizikovým skupinám, ako napríklad seniorom, zdravotníckym pracovníkom či ľuďom so závažnými chronickými ochoreniami. "U týchto rizikových skupín môže infekcia vírusom chrípky a novým koronavírusom viesť k závažným komplikáciám, vzniku pneumónie až smrti," upozornila.