Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 4. október 2023Meniny má František
< sekcia SEKCIA: Zdravie

V Poľsku realizovali druhú transplantáciu tváre

Na snímke z 12. decembra 2013 dvadsaťšesťročná Joanna po transplantácii celej tváre. Ženina tvár bola znetvorená nádorom a mala problémy s jedením, prehĺtaním a rozprávaním. Foto: TASR/AP

Pacientka, ktorá absolvovala podobnú transplantáciu ako 27. na svete, je stále vo vážnom, ale stabilizovanom stave.

Varšava/Glivice 12. decembra (TASR) - Poľskí špecialisti pod vedením profesora Adama Maciejewského realizovali druhú transplantáciu tváre v onkologickom centre v Gliviciach neďaleko Katovíc. O výsledkoch informovali dnes na tlačovej konferencii, na ktorej so súhlasom príbuzných predstavili aj podobizne pacientky pred zákrokom a po ňom. Informovala o tom spravodajská televízia TVN24.

Dvadsaťšesťročná Joanna sa už skôr podrobila 35 chirurgickým zákrokom v súvislosti s neurofibromatózou typu NFI, známou aj pod označením von Recklighausenova choroba, spôsobujúcou nekontrolovaný rast patologických útvarov v oblasti tváre. V jej prípade to nadobudlo také rozmery, že samotný šéf tímu špecialistov sa dnes vyjadril, že s podobne rozsiahlou podobou ochorenia sa predtým ešte nestretol.

Pri chirurgickom zákroku, ktorý sa uskutočnil 4. decembra a trval 23 hodín, odstránili pacientke 80 percent povrchu tváre, pričom na transplantáciu použili tvár zosnulej osoby.

Na snímke z 12. decembra 2013 dvadsaťšesťročná Joanna po transplantácii celej tváre. Ženina tvár bola znetvorená nádorom a mala problémy s jedením, prehĺtaním a rozprávaním.
Foto: TASR/AP
Pacientka, ktorá absolvovala podobnú transplantáciu ako 27. na svete, je stále vo vážnom, ale stabilizovanom stave.

Podľa slov jej rodičov je plná optimizmu a nádeje, že sa jej podarí vrátiť do normálneho života, ktorý sa jej v dôsledku zničujúceho ochorenia tak vzďaľoval. Ambiciózna mladá žena, ktorú ochorenie sužovalo od veku štyroch rokov, napriek hendikepu vyštudovala a verí v schopnosti lekárov a rehabilitačných pracovníkov. Čaká ju však dlhá a nákladná rehabilitácia.

Lekári dnes upozornili nielen na estetický prínos zákroku, ale vyjadrili i presvedčenie, že sa po ňom zlepší kvalita života pacientky, ktorej napredujúce ochorenie v ostatnom čase sťažovalo už aj komunikáciu a prijímanie potravy.