< sekcia SEKCIA: Zdravie

Posledná štvorica pacientov infikovaných ebolou v Libérii sa zotavila

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

V Libérii podľahlo tejto krvácavej horúčke 4800 ľudí.

Monrovia 18. júla (TASR) - V Libérii momentálne neevidujú žiadny nový prípad eboly po vyliečení sa poslednej štvorice nakazených týmto smrteľným ochorením. Oznámil to v piatok námestník tamojšieho ministerstva zdravotníctva.

Pri príležitosti pondelňajšieho prepustenia zotavenej štvorice pacientov usporiadajú v nemocnici slávnosť. Lekári stále monitorujú 123 osôb, ktoré boli v bezprostrednom kontakte s nakazenými, napísala agentúra AP.

V Libérii podľahlo tejto krvácavej horúčke 4800 ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila krajinu za oblasť bez výskytu eboly 9. mája. Koncom júna však ebole podľahol 17-ročný tínedžer. Vírus sa preniesol na ďalších päť osôb, z ktorých štyrom sa podarilo vyliečiť a jedna mladá žena zomrela.

V prípade, že sa v Libérii nevyskytne žiadny ďalší prípad eboly, bude treba počkať ďalších 42 dní, aby WHO mohla Libériu opäť označiť za krajinu bez výskytu tohto ochorenia.

V trojici západoafrických krajín - Libérii, Sierre Leone a Guinei - sa od decembra 2013 ebolou nakazilo vyše 27.000 ľudí a približne 11.200 ich následkom tohto ochorenia zomrelo, uvádza sa v štatistikách WHO.