< sekcia SEKCIA: Zdravie

Slovensko má za týždeň 12 nových prípadov prasacej chrípky

Na snímke elektrónový mikroskop zachytáva častice chrípkového vírusu H1N1, ktorý spôsobil pandémiu v roku 2009. Foto: TASR/C. S. Goldsmith, A. Balish/CDC

Pre prasaciu chrípku vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia v júni 2009 prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

Bratislava 8. marca (TASR) - V uplynulom týždni pribudlo na Slovensku 12 nových prípadov tzv. prasacej chrípky.

Celkovo sa tak od začiatku chrípkovej sezóny 2012/2013 potvrdilo 103 prípadov nakazenia sa vírusom chrípky typu A(H1N1). TASR informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

Pre prasaciu chrípku vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia v júni 2009 prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov. Pandémia sa skončila v auguste 2010.

Chrípka počas týždňa potrápila takmer 10.000 ľudí

Chrípka a jej podobné ochorenia potrápili počas uplynulého týždňa 9553 Slovákov, čo predstavuje 15,1 percenta z celkového počtu hlásených akútnych respiračných ochorení (ARO). V porovnaní s predchádzajúcim týždňom došlo k veľmi miernemu poklesu chorobnosti. Najviac chorých bolo v Nitrianskom kraji, naopak, najmenej, v Košickom kraji. Najväčšiu chorobnosť zaznamenali medzi deťmi od šesť do 14 rokov.

Lekári nahlásili celkovo 62.979 akútnych respiračných ochorení. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom tak došlo k poklesu chorobnosti o 20,1 percenta. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Prešovskom a Trenčianskom kraji. Najviac prípadov bolo medzi deťmi do päť rokov.

Pre zvýšenú chorobnosť sa prerušil výchovno-vzdelávací proces v 17 materských školách, v 13 základných školách a v dvoch spojených školách.