< sekcia SEKCIA: Zdravie

Prednostka kliniky Ďurišová už nie je námestníčkou riaditeľa FN

Riaditeľ nemocnice Valocký ako dôvod uviedol, že prednostka detskej kliniky klamala v kauze zabielenia údajov v zdravotnej karte pacienta.

Nitra 29. októbra (TASR) - Riaditeľ Fakultnej nemocnice (FN) v Nitre Jozef Valocký dnes odvolal Alenu Ďurišovú z funkciu námestníčky riaditeľa pre zdravotnú starostlivosť. Ako dôvod uviedol, že prednostka detskej kliniky klamala v kauze zabielenia údajov v zdravotnej karte pacienta. Valocký podľa vlastných slov už požiadal dekanku Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre o odvolanie Ďurišovej z funkcie prednostky detskej kliniky.

"Pri prešetrovaní prípadu som vychádzal z dokumentácie, ktorá sa nachádza v informačnom systéme nemocnice a v ktorej nie sú žiadne náznaky o porušení akýchkoľvek pravidiel vedenia dokumentácie. Od prednostky som od začiatku mal klamlivú informáciu o jej postupe," napísal Valocký v dnešnom stanovisku. Ďalej v ňom uviedol, že po preverení a zozbieraní všetkých údajov zistil, že prednostka Ďurišová ho klamala. To bol dôvod, prečo ju odvolal z funkcie námestníčky.

UKF doposiaľ písomný návrh riaditeľa Fakultnej nemocnice Nitra na odvolanie prednostky detskej kliniky Aleny Ďurišovej nemá, tvrdí rektor univerzity Libor Vozár. Podľa vnútorných predpisov UKF dekanka Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva menuje a odvoláva prednostov kliník na návrh riaditeľa Fakultnej nemocnice Nitra. „Do 10,22 hodiny UKF písomný návrh riaditeľa FN neobdržala,“ skonštatoval Vozár. Domnieva sa, že ak dekanka písomný návrh riaditeľa dostane, vyhovie mu.

Odchod prednostky žiada aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Ministerstvo, rovnako ani riaditeľ nemocnice, nemajú možnosť prednostku odvolať. Menovanie aj odvolanie prednostov je plne v kompetencii univerzít. Kontrola ministerstva mala ukázať na porušenie zákona o zdravotnej starostlivosti, informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková. Univerzita sa k odvolaniu prednostky zatiaľ nevyjadrila.

Situáciu v nitrianskej nemocnici preveruje komisia ministerstva po podnete lekárov z detského oddelenia. V pondelok (28.10.) sa skončil dohľad na diaľku v otázke úpravy zdravotnej dokumentácie. "Ďalšie body sťažnosti piatich lekárov z detského oddelenia FNsP Nitra budú ďalej predmetom šetrenia komisie MZ SR na mieste," doplnila Čižmáriková.

V nitrianskej fakultnej nemocnici malo prísť podľa denníka Sme k bieleniu údajov v zdravotnej karte dojčaťa. Zo zdravotnej karty mali zmiznúť rukou prednostky detskej kliniky Aleny Ďurišovej údaje o predávkovaní gentamycínom po narodení dieťaťa v nitrianskej nemocnici. Zákon vymazanie údajov zo zdravotnej karty neumožňuje. Na prípad upozornila detská reumatologička Zuzana Pechočiaková, ktorá má byť za to na pracovisku šikanovaná, preložili ju na iné miesto.

V súvislosti s prípadom žiadajú lekárski odborári aj opozičná SaS hlavu šéfa nemocnice Jozefa Valockého.

Prokuratúra začala konať v kauze nitrianskej detskej kliniky

Krajský prokurátor v Nitre na základe prerokovania veci s generálnym prokurátorom vo štvrtok 24. októbra rozhodol o vydaní pokynu na začatie konania Okresnej prokuratúre v Nitre na základe medializovaných informácií týkajúcich sa liečby novorodenca a následnom zásahu do jeho zdravotnej dokumentácie v Nemocnici s poliklinikou v Nitre.

Ide o konanie z podozrenia z prečinu ublíženia na zdraví a o podozrení z falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská žiada odchod prednostky detskej kliniky nitrianskej fakultnej nemocnice Aleny Ďurišovej. Dôvodom je práve tento prípad mazania údajov zo zdravotnej karty. Kontrola ministerstva mala ukázať na porušenie zákona o zdravotnej starostlivosti. TASR o tom informovala v pondelok 28. októbra hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková.

"Ministerka požiadala dekanku Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre o okamžité odvolanie prednostky. Ministerstvo, rovnako ani riaditeľ nemocnice takúto možnosť nemá, keďže vymenovanie, ako aj odvolanie prednostov je plne v kompetencii univerzít," uviedla Čižmáriková.

Situáciu v nitrianskej nemocnici preveruje komisia ministerstva po podnete lekárov z detského oddelenia. V pondelok sa skončil dohľad na diaľku v otázke úpravy zdravotnej dokumentácie. "Ostatné body sťažnosti piatich lekárov z detského oddelenia FNsP Nitra budú ďalej predmetom šetrenia komisie MZ SR na mieste," doplnila Čižmáriková.

V nitrianskej fakultnej nemocnici malo prísť podľa denníka Sme k bieleniu údajov v zdravotnej karte dojčaťa. Zo zdravotnej karty mali zmiznúť rukou prednostky detskej kliniky Aleny Ďurišovej údaje o predávkovaní gentamycínom po narodení dieťaťa v nitrianskej nemocnici. Zákon vymazanie údajov zo zdravotnej karty neumožňuje. Na prípad upozornila detská reumatologička Zuzana Pechočiaková, ktorá má byť za to na pracovisku šikanovaná, preložili ju na iné miesto.

V súvislosti s prípadom žiadajú lekárski odborári aj opozičná SaS hlavu šéfa nemocnice Jozefa Valockého.


ÚDZS vykonáva dohľad v nitrianskej nemocnici

Prípadom dojčaťa, ktorému mali v nitrianskej fakultnej nemocnici bieliť údaje v zdravotnej karte, sa zaoberá aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Ten však nepreskúmava zatieranie údajov, ale to, či bola správne poskytnutá zdravotná starostlivosť.

"Na základe podnetu od rodinných príslušníkov pacienta ÚDZS vykonáva dohľad vo Fakultnej nemocnici Nitra. O výsledkoch môžeme informovať až po jeho ukončení," uviedla hovorkyňa úradu Soňa Valášiková. Vysvetlila, že zdravotná dokumentácia, v ktorej boli vybielené niektoré údaje, nesúvisí s výkonom dohľadu, ktorý v súčasnosti úrad vykonáva.