Quantcast
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Premiér sestrám ponúkol rokovanie o platoch v nemocniciach VÚC

Približne 200 zdravotníkov z nemocníc v správe TSK 12. marca 2014 v Prievidzi upozornilo protestom na neriešenie problémov v neštátnych nemocniciach zo strany vlády SR aj Národnej rady SR. Na snímke zdravotnícky personál z NsP v Myjave. Foto: TASR/Alexandra Moštková

Približne 200 zdravotníkov z nemocníc v správe TSK dnes v Prievidzi upozornilo protestom na neriešenie problémov v neštátnych nemocniciach zo strany vlády SR aj Národnej rady SR.

Prievidza 12. marca (TASR) - Premiér Robert Fico ponúkol dnes sestrám rokovanie o ich postavení v samosprávnych nemocniciach. Šéf kabinetu ich zástupcom ešte vlani navrhol garanciu platov rovnako ako v štátnych zariadeniach, sestry ju vtedy odmietli a žiadali zákon o mzdách pre všetky bez ohľadu na zriaďovateľa. So zdravotníkmi by mal rokovať v piatok 14. marca na Úrade vlády SR aj za účasti ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej, ministra financií Petra Kažimíra a predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Bašku.

"Ak ide o 'vuckárske' a štátne nemocnice, sme pripravení rokovať o rovnakom statuse pre sestry. Legislatíva, pokiaľ ide o sestry VÚC a v štáte, sa musí zosúladiť," vyhlásil premiér počas rozhovoru s predsedníčkou Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monikou Kaveckou. Obaja sa stretli v Prievidzi počas protestu zdravotníckeho personálu nemocníc z Bojníc, Považskej Bystrice a Myjavy v správe TSK, ktorý vyjadroval svoju nespokojnosť s legislatívou zdravotníctva na Slovensku.

Ako doplnil, sestry musia rešpektovať, že štát a nemocnice v správe VÚC idú na jednu stranu a súkromné nemocnice na druhú. "To je prvý krok, ktorý chceme urobiť, a potom môžeme vyrovnať platy štátne a 'vuckárske'," ozrejmil.

"Pokiaľ nebudeme mať legislatívu, ktorá nebude určovať určitú normu sestier a pôrodných asistentiek, ale aj ostatných zdravotníckych pracovníkov, tak tu nebude nikdy poriadok. My chceme len spravodlivé podmienky, sme dva roky legislatívni bezdomovci a nikomu to neprekáža," podotkla Kavecká.

Približne 200 zdravotníkov z nemocníc v správe TSK dnes v Prievidzi upozornilo protestom na neriešenie problémov v neštátnych nemocniciach zo strany vlády SR aj Národnej rady SR. "Tento protest je poukázanie na celoslovenský problém malých nemocníc, ktoré sú finančne poddimenzované zo strany zdravotných poisťovní. Tých peňazí majú podstatne menej ako štátne nemocnice," uviedol Marián Krčík, predseda Základnej odborovej organizácie pri NsP v Bojniciach, ktorá protest spolu s ostatnými odbormi pri bojnickej nemocnici organizovala.