< sekcia SEKCIA: Zdravie

Presné dáta z onkologických skríningov: efektívnejší boj s rakovinou

Foto: TASR/Štefan Puškáš

Odborníci budú pracovať s informáciami z celého Slovenska.

Bratislava 27. novembra (OTS) - Celoplošný zber a vyhodnocovanie relevantných a presných dát z onkologických skríningov na Slovensku a efektívnejší boj s rakovinovými ochoreniami je cieľom a podstatou návrhu poslankyne Kataríny Hatrákovej (OĽaNO – Kresťanská únia), ktorý tento týždeň schválil parlament.
Prvé vyhodnotenia sú plánované na marec roku 2021, teda po roku priebehu jediného v súčasnosti prebiehajúceho celoplošného organizovaného onkologického skríningového programu, ktorým je mamografický skríning karcinómu prsníka,“ hovorí predkladateľka K. Hatráková.

Zmena, ktorá je doplňujúcim návrhom k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, prinesie podrobné dáta z celonárodného onkologického skríningu, ktoré dostane na vyhodnotenie Národný onkologický inštitút (NOI) v Národnom onkologickom ústave (NOÚ). Vychádza z toho, že onkologické skríningové programy nie sú jednorazovou záležitosťou a je nevyhnutné, aby mali zabezpečenú kontinuitu - v rámci ich koordinovanej organizácie, kontroly a priebežného vyhodnocovania - na všetkých úrovniach.

Cieľom onkologických skríningových programov je včasne diagnostikovať nádorové ochorenia, vďaka čomu je možné zistiť rakovinu v počiatočnom štádiu a zlepšiť tak vyhliadky na úspešnú liečbu. „Centrálna koordinácia a odborne kompetentné vyhodnotenie je kľúčové pre zabezpečenie ich úspešnosti. Národný onkologický inštitút združuje odborníkov a vedúcich pracovných skupín onkologických skríningových programov,“ uviedla MUDr. Mária Rečková, PhD., riaditeľka NOI..

Na príprave návrhu Katarína Hatráková spolupracovala s riaditeľkou Národného onkologického inštitútu MUDr. Máriou Rečkovou, PhD., s MUDr. Oliverom Sadovským, CSc., ktorý je vedúcim pracovnej skupiny MZ SR a NOI pre skríning rakoviny krčka maternice v SR a právnikmi JUDr. Ivanou Šalinovou a JUDr. Róbertom Dobrovodským, PhD. L.L.M. (Tübingen)

Návrh poslankyne prispieva aj k čiastočnému naplneniu téz Programového vyhlásenia vlády RS na obdobie rokov 2020 – 2024.