Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Pri onkologických pacientoch je potrebné starať sa o duševné zdravie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Väčšina ich otvorene neprizná, ani nevyhľadá odbornú pomoc.

Bratislava 10. októbra (TASR) - Až polovica onkologických pacientov pociťuje v období po oznámení diagnózy, počas liečby či po jej ukončení psychické ťažkosti. Väčšina ich otvorene neprizná, ani nevyhľadá odbornú pomoc. Pri príležitosti Dňa duševného zdravia spúšťa preto informačný webový portál pre onkologických pacientov Onkoinfo.sk novú sekciu s názvom Duševné zdravie. Informovala o tom koordinátorka portálu Žofia Lysá.

Liečba nádorového ochorenia musí zahŕňať aj starostlivosť o duševné zdravie. "Je potrebné uznať, že nádorové ochorenie má výrazný vplyv na psychiku pacienta a jej alebo jeho rodiny, vrátane partnerov a detí. Je to dôležité nielen preto, že chceme poskytovať empatickú zdravotnú starostlivosť, ale aj preto, že psychické rozpoloženie pacienta vytvára spätnú väzbu k samotnému ochoreniu a úspešnosti liečby," poukázala psychiatrička Jaroslava Salman.

V čase pandémie prináša portál Onkoinfo.sk v sekcii Duševné zdravie trojdielnu videosériu. Salman v príhovore približuje pocity a ťažkosti onkologických pacientov. Zároveň vysvetľuje stratégie, ktoré môžu pomáhať pri spracovaní a zvládaní ich náročnej životnej situácie.

Nespracovaný strach z rakoviny a jej liečby môže zapríčiniť, že pacient začne hľadať alternatívne spôsoby liečby. "Príval nových liekov a diagnostických postupov so sebou prináša aj obrovské množstvo často protichodných informácií. Výsledkom je, že sa pacient odrazu ocitne v spleti nových overených, ale aj neoverených odporúčaní. V snahe pomôcť zorientovať sa v tomto bludisku a nájsť východisko z ťažkej situácie, sme vytvorili portál Onkoinfo.sk," vysvetlil onkológ a zakladateľ portálu Štefan Korec.

Informovaný pacient dokáže byť podľa odborníkov zodpovedný k vlastnému zdraviu, lepšie zvláda priebeh liečby a svojím spolupracujúcim prístupom uľahčuje prácu lekárom.