Bratislava 1. júna (TASR) - Pri opakujúcich sa infekciách močových ciest je dobré navštíviť urológa a podstúpiť dôkladné vyšetrenie. „Sú definované ako výskyt najmenej troch infekcií v priebehu 12 mesiacov alebo minimálne dvoch infekcií za obdobie posledných šiestich mesiacov,“ priblížila pre TASR lekárka gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Agel Komárno Lili Lakatos.
Opakujúce sa infekcie močových môžu byť podľa odborníčky spôsobené nedostatočne preliečeným predchádzajúcim zápalom, zlými hygienickými návykmi, častým nosením syntetickej a tesnej spodnej bielizne, ale aj sexuálnou aktivitou, anatomickými či funkčnými abnormalitami močového traktu, ako napríklad obštrukcia, nádor, močové kamene alebo reflux moču.
Medzi typické príznaky zápalu močových ciest patrí ostrá a pálivá bolesť počas močenia. „Mimo močenia môžu pociťovať v močovej trubici neurčitý svrbivý pocit. Ďalšími typickými varovnými príznakmi zápalu môžu byť časté nutkanie, následne vymočenie len malého množstva moču, bolesť v podbrušku, prítomnosť zákalu, krvi alebo hnisu v moči, nepríjemne zapáchajúci moč, bolesť pri pohlavnom styku, únava, slabosť,“ doplnila. Upozornila, že horúčka a bolesť v krížoch už môžu naznačovať zápal obličiek.
Domácu liečbu zápalu odporúča voliť iba v prípade mierneho a nekomplikovaného priebehu ochorenia. V prípade spozorovania krvi v moči, horúčky, bolesti v oblasti obličiek alebo ak pretrvávajú ťažkosti viac ako 24 hodín a stav sa nezlepšuje, je nevyhnutné vyhľadať lekára, aby sa predišlo vážnejším komplikáciám.
Príznaky podľa jej slov pomáha zmierniť zvýšený príjem tekutín, vďaka čomu sa baktérie rýchlejšie vyplavujú z organizmu. „Teplé obklady na podbruško zmierňujú bolesť spojenú so zápalom. Je nevyhnutné sa vyhýbať dráždivým látkam, ako je kofeín, pikantné jedlá a alkohol. Brusnica kanadská - výťažky alebo čaj z nej, má veľmi prospešný vplyv na močové ústrojenstvo,“ ozrejmila lekárka.