Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 11. december 2023Meniny má Hilda
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Prieskum: Väčšina ľudí nevie, že zdravotné poisťovne robia poradenstvo

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Prieskum tiež ukázal, že 32 percent respondentov nekontroluje, aké výkony si lekári účtujú za ich ošetrenia. Štyridsaťdeväť percent opýtaných tak robí občas, 19 percent poistencov pravidelne.

Bratislava 20. septembra (TASR) - Šesťdesiatsedem percent Slovákov nevie, že pre nich zdravotné poisťovne (ZP) vykonávajú aj poradenskú činnosť. Vyše 90 percent ju pri zabezpečovaní vyšetrení u špecialistov nevyužíva. Vyplýva to z aprílového prieskumu pre Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), ktorý sa realizoval na vzorke 1014 respondentov.

"Hoci ľudia na Slovensku intenzívne pociťujú problém zhoršenej dostupnosti lekárov, pri hľadaní včasnej a adekvátnej zdravotnej starostlivosti nevyužívajú pomoc zdravotných poisťovní. Až 93 percent poistencov v prieskume uviedlo, že nevyužíva poradenstvo zdravotných poisťovní pri zabezpečovaní vyšetrení u špecialistov," spresnil úrad.

Prieskum tiež ukázal, že 32 percent respondentov nekontroluje, aké výkony si lekári účtujú za ich ošetrenia. Štyridsaťdeväť percent opýtaných tak robí občas, 19 percent poistencov pravidelne. "Najaktívnejší sú v tom poistenci ZP Dôvera. Najmenší záujem o kontrolu výkonov lekárov vykazujú poistenci štátnej VšZP," doplnil ÚDZS.