Quantcast
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Problém s prednostnými vyšetreniami by sa mal čoskoro vyriešiť

Ilustračná foto Foto: FOTO TASR/Denisa Horváthová

Legislatívny rámec, ktorý reaguje najmä na znevýhodňovanie pacientov zo slabších sociálnych skupín, má priniesť aj možnosti regulácie a kontroly.

Bratislava 25. októbra (TASR) - Problém s prednostnými vyšetreniami by sa mal čoskoro vyriešiť. Počíta s tým novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti z dielne Mosta-Híd, o ktorej poslanci rokujú v úvode ôsmeho rokovacieho dňa 25. schôdze Národnej rady SR.

Bugárovci právnou normou reagujú na množiace sa sťažnosti pacientov, ktoré sa týkajú prednostného poskytnutia ambulantnej starostlivosti. Novela by mala po novom stanoviť, že medzi časom na prednostné vyšetrenia musia byť vyhradené dve hodiny na riadnu ordináciu, aby aj pacienti, ktorí si nepriplatia, mohli byť v riadnom čase ošetrení.

Vláda opozičnú novelu odobrila po tom, keď ju odporučilo schváliť ministerstvo zdravotníctva. To však návrh doplnilo aj o potrebnú novelizáciu súvisiacich právnych noriem. Návrh nezasahuje do dĺžky prednostných vyšetrovacích hodín a naďalej ponecháva samosprávnym krajom kompetenciu rozhodovať o výške doplatku za prednostné vyšetrenie. Nová však má byť spomínaná povinnosť vyhradiť si počas ordinačných hodín aj čas pre pacientov, ktorí si nepriplatia.

Legislatívny rámec, ktorý reaguje najmä na znevýhodňovanie pacientov zo slabších sociálnych skupín, má priniesť aj možnosti regulácie a kontroly. Čas na prednostné vyšetrenie majú schvaľovať lekári samosprávnych krajov, ktorí majú mať aj možnosť kontroly ich dodržiavania.