< sekcia SEKCIA: Zdravie

Psoriáza trápi desiatky tisíc Slovákov, mnohí sa neliečia

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Celkový počet psoriatikov sa na Slovensku odhaduje na 200 tisíc, avšak len tretina z nich vyhľadá odbornú lekársku pomoc.

Bratislava 27. októbra (TASR) - Psoriáza trápi na Slovensku desiatky tisíc ľudí. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) je psoriáza jedným z najčastejších kožných ochorení, pre ktoré sú pacienti sledovaní v dermatovenerologických ambulanciách. V nich vlani vyšetrili 61.832 osôb so psoriázou. Oproti roku 2012 je to pokles o 694 pacientov.

"Celkový počet psoriatikov sa na Slovensku odhaduje na 200.000, avšak len tretina z nich vyhľadá odbornú lekársku pomoc," informoval hovorca NCZI Peter Bubla. Najviac pacientov bolo v Košickom a Prešovskom kraji. Najmenej v Trnavskom a Trenčianskom kraji. Lekári vyšetrili aj takmer 4000 detí a mládežníkov.

Od roku 2004 si verejnosť každoročne 29. októbra pripomína Svetový deň psoriázy, ktorý vyhlasuje Medzinárodná federácia psoriatických organizácií. Témou na tento rok je: Budovanie lepšieho sveta pre ľudí so psoriázou. "Dopad tejto celoživotnej kožnej choroby na kvalitu života je značný. Podľa Národnej americkej psoriatickej nadácie majú títo pacienti vyšší sklon k pocitom úzkosti, depresiám, či dokonca samovražedným myšlienkam. Aj preto je cieľom svetového dňa informovať o známych faktoch tohto ochorenia a tiež upozorniť, že psoriáza je neprenosné ochorenie," priblížil Bubla.

Psoriáza, ľudovo nazývaná aj lupienka, je neprenosné ochorenie, ktoré sa prejavuje ako chronické zápalové kožné ochorenie. "Zaraďuje sa medzi autoimunitné ochorenia, pri ktorých sa imunitný systém obráti proti vlastnému organizmu. Je charakterizovaná ostro vymedzenými, šupinatými, červenými kožnými léziami, najčastejšie sa vyskytujúcimi na lakťoch, kolenách, pokožke hlavy, rúk a nôh. Medzi typické príznaky patrí svrbenie, podráždenie a bolesť. Okrem kože bývajú postihnuté aj nechty a kĺby," vysvetlil Bubla.

Epidemiologické pozorovania podľa jeho slov dokázali, že ťažkí psoriatici žijú v priemere o 10 rokov menej ako priemerná populácia. Ochorenie sa môže prejaviť v akomkoľvek veku, najčastejšie sa po prvý raz objaví vo veku 15 až 35 rokov. "Moderná dermatológia v súčasnosti disponuje širokou škálou liečebných metód, ktoré dokážu ochorenie dlhodobo stabilizovať. Keďže je však psoriáza recidivujúce ochorenie, základom úspešnej liečby je dobrá spolupráca s pacientom a pravidelné kontroly," uzatvoril Bubla.