< sekcia SEKCIA: Zdravie

Koža na niektorých častiach tela sa skôr vysuší

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Baumann

Suchou kožou trpí až polovica populácie.

Bratislava 10. júna (TASR) – Koža na niektorých častiach tela, najmä na prstoch a kĺboch prstov a na pätách, je náchylná na vysychanie. Suchá koža má nižšiu schopnosť fungovať ako účinná bariéra. Na pohľad i na dotyk môže byť napätá, začervenaná, drsná a šupinatá. Môže svrbieť a v extrémnych prípadoch i praskať. Suchou kožou trpí až polovica populácie.

„Niektorí ľudia majú k suchej pokožke dedičné predispozície. Vysušovanie kože môže spôsobovať aj počasie. Suchá pokožka sa najčastejšie objavuje v chlade pri poklese vonkajšej vlhkosti, vykurovaných miestnostiach a prechodoch z chladného do teplého prostredia,“ priblížil primár kožného oddelenia Nemocnice s poliklinikou Považskej Bystrici Tomáš Kopal. Kožu vysušuje nadmerná hygiena a dezinfekcia, nedostatočná hydratácia a nedostatočný pitný režim. Tiež nadmerné slnenie. S pribúdajúcim vekom sa koža „stenčuje“ a stáva sa vysušenejšou. Podľa Kopala suchosť kože podporujú aj ochorenia, ako napríklad atopický ekzém a psoriáza, niektoré druhy vnútorných ochorení a tiež manuálna práca spojená s častým umývaním. Týka sa to napríklad mechanikov, zdravotníkov či kaderníkov.

Pokožka rúk má špecifickú štruktúru, preto nedokáže na seba dobre viazať vodu a má väčšie sklony k vysúšaniu ako iné časti tela. Pokožka na chrbtoch rúk je tenká a neobsahuje takmer žiadne tukové tkanivo. Pokožka na dlaniach a bruškách prstov a palcov má zasa silnú a pevnú rohovú vrstvu, neobsahuje žiadne mazové žľazy a má nedostatok prirodzených hydratačných faktorov. Podľa Kopala je vhodné umývať si ruky vo vlažnej vode, pretože príliš horúca alebo príliš studená voda môžu stav pokožky zhoršiť. „Používajte šetriace mydlá a vyhýbajte sa hygienickým a kozmetickým výrobkom s alkoholom, ktoré vysušujú kožu,“ radí. Náročné domáce práce odporúča vykonávať v rukaviciach a kožu rúk hydratovať kvalitnými krémami.

Na chodidlách je zase koža v porovnaní s ostatnými časťami tela pod neustálym tlakom. Jej vonkajšia vrstva je tvrdšia a silnejšia a chýbajú jej mazové žľazy. Tvrdými povrchmi a nevhodnou obuvou sú chodidlá vystavované častejšiemu treniu. „Noste vhodnú obuv, po kúpaní na zmäknutej pokožke jemne odstráňte zhrubnuté časti pomocou pemzy alebo inej pomôcky a kožu chodidiel pravidelne hydratujte,“ odporúča odborník.