< sekcia SEKCIA: Zdravie

V roku 2009 dali krajiny EÚ na liečbu rakoviny 126 miliárd eur

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Oxfordskí vedci tvrdia, že až 60 percent ekonomickej záťaže pri pacientoch s rakovinou ide mimo výdavkov na zdravotníctvo.

Brusel 14. októbra (TASR) - Liečba rakoviny stojí krajiny EÚ ročne približne 126 miliárd eur. S odvolaním sa na štúdiu britských vedcov z Oxfordskej univerzity to dnes uviedol spravodajský server belgickej rozhlasovej a televíznej stanice RTBF.

Britskí vedci sa v štúdii zamerali nielen na ekonomickú záťaž nákladov na zdravotnú starostlivosť pri liečbe rakoviny, ale aj na náklady súvisiace s absenciou v zamestnaní, práceneschopnosťou a časom stráveným príbuznými pacientov pri ich liečbe a ošetrovaní.

Vedci z Oxfordskej univerzity sa vôbec po prvý raz pokúsili vyčísliť celkovú ekonomickú záťaž rakoviny v Európskej únii, a to aj s odhadom ekonomických strát, ktoré spôsobuje vyradenie chorých z pracovného procesu, ich predčasná smrť či starostlivosť, ktorú pacientom venujú ich príbuzní. RTBF v tejto súvislosti pripomenul článok, ktorý vyšiel v odbornom britskom časopise The Lancet.

Odhady britských vedcov sa týkajú roku 2009, čo je posledný rok, z ktorého majú k dispozícii všetky relevantné údaje a ukazovatele. Vedci čerpali zo 150 rôznych zdrojov a podarilo sa im dospieť k celkovej sume 126 miliárd eur vynaložených na liečbu rakoviny v 27. vtedajších členských krajinách únie.

Z tejto sumy podľa štúdie ide iba 51 miliárd eur na priame náklady spojené so zdravotnou starostlivosťou v prísnom slova zmysle.

Oxfordskí vedci tvrdia, že až 60 percent ekonomickej záťaže pri pacientoch s rakovinou ide mimo výdavkov na zdravotníctvo, pričom takmer 43 miliárd eur sú straty spojené so zníženou produktivitou chorých alebo ich predčasným úmrtím.

Štúdia odhadla náklady na 83 miliónov stratených pracovných dní v dôsledku pracovnej neschopnosti na 9,43 miliardy eur. Čas venovaný na starostlivosť a ošetrovanie pacientov ich príbuznými alebo kamarátmi možno podľa nej odhadnúť na približne tri miliardy hodín. Tento čas sa dá ekonomicky kvantifikovať na takmer 23,2 miliardy eur.

Náklady na starostlivosť v prípade rakovinových ochorení v Európskej únii boli v roku 2009 vo výške 51 miliárd eur, čo v tomto roku predstavovalo štyri percentá z celkových výdavkov na zdravotníctvo v 27 členských krajinách EÚ.

V rámci tejto sumy prevažovali nemocničné náklady (28,4 miliardy eur) nad výdavkami na lieky (13,6 miliardy eur).

Ak sa v EÚ poskytne v priemere 102 eur na jedného obyvateľa v prípade výdavkov na zdravotnú starostlivosť na rakovinu, rozdiely medzi členskými krajinami sú stále veľké - od 52 eur na osobu v Rumunsku až po 97 eur vo Francúzsku a 171 eur v Nemecku.