Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 11. december 2023Meniny má Hilda
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Sestry žiadajú v štátnych nemocniciach podobné platy, ako majú doktori

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Sestry v ostatných neštátnych zariadeniach ako regionálne nemocnice či neštátne ambulancie majú mať podľa návrhu komory sestier nižšie platy.

Bratislava 13. februára (TASR) - Začínajúce sestry v štátnych nemocniciach by podľa predstáv Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) mali mať obdobné platy ako mladí doktori. V návrhu zákona, ktorým by chceli nahradiť pôvodný protiústavný právny predpis o ich mzdách, žiadajú pre sestru s praxou do dvoch rokov a maximálne bakalárskym titulom základnú mzdu rovnajúcu sa 1,15-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

V prípade neatestovaných lekárov je koeficient legislatívne stanovený na 1,25. Začínajúca sestra by tak v súčasnosti bez príplatkov dostala minimálne 925 eur. Ako ďalej vyplýva z návrhu, za každé dva roky praxe by sa mal koeficient zvýšiť o 0,1. Sestry s viac ako 20-ročnou praxou by tak napríklad mali základný plat 1730 eur. O niečo vyššie mzdy by mali mať sestry s ukončeným vysokoškolským vzdelaním či tie so špecializáciou a pôrodné asistentky.

Sestry v ostatných neštátnych zariadeniach ako regionálne nemocnice či neštátne ambulancie majú mať podľa návrhu nižšie platy. Pre sestru s maximálne bakalárskym titulom a praxou do dvoch rokov počíta so základnou mzdou minimálne na úrovni 0,69-násobku priemernej mzdy, čo v súčasnosti vychádza na 555 eur. V prípade desaťročnej praxe by bol plat na úrovni 0,99-násobku, teda 796 eur. Návrh právnej normy okrem toho počíta so zákazom delenia pracovných úväzkov sestier, čím sa niektorí zamestnávatelia snažili pri prvom zákone vyhnúť vyplácaniu vyšších miezd.

Komora nemá kompetenciu predkladať zákony, podľa jej prezidentky Ivety Lazorovej chceli svojím návrhom uľahčiť prácu ministerstvu zdravotníctva, prípadne poslancom. Priblížila, že má reflektovať aj rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý v roku 2012 označil zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier za protiústavný. Koeficienty miezd majú vychádzať z podnetov členov komory.

"Sme si vedomí, že sú to vysoké čísla, no musíme mať možnosť ich korigovať na základe rokovaní... V žiadnom prípade však nepristúpime na návrh ministerstva ošetriť platy iba sestrám v štátnych zariadeniach a nesúhlasíme s navrhovanými koeficientmi pre sestry a pôrodné asistentky, ktoré predkladá ministerstvo, nakoľko koeficient 0,81 z priemernej mzdy, teda 652 eur, je pre nás neprijateľný," povedala pre TASR Lazorová.

Ministerstvo je prekvapené, zástupca nemocníc šokovaný

V priestoroch Úradu vlády SR na Námestí slobody v Bratislave sa v stredu 12. februára 2014 konala 94. schôdza vlády SR. Na snímke minister kultúry SR Marek Maďarič (vľavo) a ministerka zdravotníctva SR Zuzana Zvolenská.
Foto: TASR/Štefan Puškáš
Ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú (nominant Smer-SD) prepočty navrhnutých koeficientov miezd "mimoriadne prekvapili". Ako poznamenala, so sestrami sa bude rokovať začiatkom marca, nechce preto nič predbiehať, ale čísla považuje za veľmi vysoké. "To, čo ponúkame my, to je garancia na základe pôvodných výšok v zákone o sestrách a tam jednoznačne sme ukázali zdroje, ktoré na to chceme alokovať, a práve preto to vieme zabezpečiť len v štátnych zariadeniach," povedala. Navrhnuté riešenie nie je podľa nej možné finančne pokryť, a to aj vzhľadom na potrebu úpravy miezd ostatných zdravotníkov.

Šéf Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko považuje ponuku za nereálnu a ekonomické šialenstvo. "Nezodpovedá realite slovenského zdravotníctva a ekonomiky," reagoval pre TASR s tým, že v niektorých prípadoch by tak sestry mali vyššie platy ako lekári. Osobne má pocit, že to nie je názor sestier, ale len komory, ktorá má sledovať nejaké iné mocensko-politické záujmy, a nie reálne potreby sestier. Podotkol, že keď chcú sestry vyššie platy, musia prevziať aj väčšiu zodpovednosť, a to odmietajú.

"Hovorí sa, že nikdy nevstúpiš do tej istej rieky dvakrát, sestričky sa o to neustále pokúšajú a robia stále tie isté chyby," konštatoval pre TASR prezident Asociácie súkromných lekárov SR Ladislav Pásztor s dôvetkom, že sestry tak odkazujú svoje snaženie na neúspech. Predložený návrh považuje za protiústavný. Myslí si, že skupinu zamestnancov nie je možné rozdeliť podľa majiteľa zdravotníckeho zariadenia. Upozorňuje tiež, že lekári v ambulanciách majú limitované zdroje od zdravotných poisťovní. "Ak chce niekto limitované mzdy, tak treba zmeniť kompletne všetky platobné mechanizmy," uzavrel.