Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Sestry sa učia, ako zvládnuť agresívneho pacienta

Foto: PRÁVNA AKADÉMIA SESTIER - POĎAKUJ SESTRE

„Právna akadémia sestier a pôrodných asistentiek – Poďakuj sestre“

Košice 25. novembra (OTS) - Ako zvládnuť agresívneho pacienta tak, aby sa aj zdravotná sestra cítila bezpečne? Aj toto je cieľom tretieho ročníka vzdelávacieho projektu PRÁVNA AKADÉMIA SESTIER - POĎAKUJ SESTRE, ktorý je okrem vzdelávania zameraný aj na verejné uznanie práce sestier a pôrodných asistentiek. Právne vzdelávanie sestier je hlavnou náplňou projektu, jeho dva predchádzajúce ročníky však poukázali aj na potrebu spustiť “osobitný” portál www.pravnaakademia.sk, ktorý na jednom mieste zhromaždí všetky potrebné informácie o právnom vzdelávaní. Situácia v zdravotníctve si to na základe výsledkov predchádzajúcich ročníkov priam vyžaduje. Základná orientácia sestry a pôrodnej asistentky vo frekventovaných témach práv pacientov a zdravotníckych pracovníkov je čoraz nevyhnutnejšia. Popri už “zabehnutom“ portáli www.podakujsestre.sk Komora pre medicínske právo - MEDIUS spustila aj ďalší vzdelávací portál www.pravnaakademia.sk. Sestrám a poskytovateľom zdravotnej starostlivosti umožní bezplatné právne vzdelávanie, ktoré odpovie na najčastejšie právne otázky, s ktorými sú denne zdravotníci konfrontovaní. V systéme chýba viac ako 16 tisíc sestier, čo na tie súčasné vytvára vysoký tlak na pracovisku. Vďaka vzdelávaciemu portálu www.pravnaakademia.sk si sestry zlepšia právnu orientáciu pri komunikácii s pacientom, čo zabezpečí väčšie rešpektovanie práv pacienta a istotu sestry. Ide o ľahko dostupné a zrozumiteľné rady v základných právach a povinnostiach zdravotníckych pracovníkov. Hlavná téma III. ročníka projektu je právna sebaobrana sestry. Prostredníctvom e-learningových kurzov a praktických workshopov sestry zistia, ako sa správať vo vyhrotených situáciách, napríklad pri opitom, či agresívnom pacientovi, alebo ako komunikovať pri kontrole Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Vzdelávanie má zabrániť aj „vyhoreniu“ sestier, ktoré sú stále pod vyšším tlakom strachu z pochybenia, napríklad už pri zachovávaní mlčanlivosti, či správnom vedení ošetrovateľskej dokumentácie.

„Právna akadémia sestier a pôrodných asistentiek – Poďakuj sestre“ naďalej predstavuje aj verejné fórum, kde môžu pacienti prejaviť vďačnosť sestrám, ktoré im svojim prístupom pobyt v nemocnici urobili znesiteľnejším. 1 240 poďakovaní od pacientov za dva roky ukázalo, že napriek ťažkým podmienkam v slovenskom zdravotníctve existuje v ňom množstvo pozitívnych situácií. Celkovo sa do projektu zatiaľ zapojilo 13 nemocníc a na workshopoch sa zúčastnilo viac ako 1 300 sestier. E-learningové kurzy na stránke www.e-medius.sk absolvovalo viac ako 2 800 sestier.

Do tretieho ročníka projektu www.podakujsestre.sk a www.pravnaakademia.sk sa zapájajú nemocnice v Košiciach, Liptovskom Mikuláši, Ružomberku, Poprade, tiež členovia skupiny Svet zdravia, a.s. vo Vranove a Svidníku, ako aj skupina AGEL SK a.s. prostredníctvom nemocníc v Levoči a Krompachoch.

Odbornými partnermi projektu sú opäť Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek a advokátska kancelária h&h PARTNERS. Projekt aj tento rok podporila spoločnosť Johnson & Johnson s.r.o., ktorá je pri projekte od jeho začiatku. Ďalším donorom je spoločnosť TEVA Pharmaceuticals Slovakia s.r.o. Realizátorom projektu je Komora pre medicínske právo – MEDIUS, ktorá sa venuje vzdelávaniu zdravotníckych pracovníkov, organizácii konferencií na medicínsko-právno-etické témy a vyhľadávaných študentských diskusií UNIVERSITATIS DISPUTATIONES.

Bližšie informácie:
www.podakujsestre.sk
www.pravnaakademia.sk
www.e-medius.sk

Kontakt pre médiá:
JUDr. Ivan Humeník, PhD. - výkonný riaditeľ Komory
Mobil: 0917 610 644
e-mail: ivan.humenik(@)medius.sk