Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 30. apríl 2024Meniny má Anastázia
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Siedmy ročník Behu a chôdze reumatológov a reumatikov pre zdravie

Foto: reuma.sk

Dňa 12-teho októbra si pripomíname Svetový deň reumatizmu.

Bratislava 7. októbra (OTS) - Témou Svetového dňa artritídy pre rok 2013 - 2014 je zdravé starnutie pre osoby s reumatickymi ochoreniami, ktoré sa vzťahujú na duševné a telesné zmeny, ktoré nastanú ako súčasť procesu starnutia, od narodenia až po celú dobu života. Aj ľudia s týmto postihnutím, chcú mať zabezpečenú optimálnu kvalitu života, vrátane prístupu do budov, možnosti cestovania hromadnou dopravou, využitím nových technológií, liekov a ošetrení. Toto všetko by mal obsiahnuť slogan pre WAD 2013-2014 kampane: „Žiť lepšie, mať dôstojnú starobu – rásť a starnúť s reumatickými chorobami.“

Je dôležité poukázať na úskalia tohto ochorenia. Aj napriek svojej závažnosti je možné pod odborným lekárskym dohľadom a nasadením vhodnej liečby žiť plnohodnotný život.

Nezabúdajte reuma sa môže týkať aj Vás!
Reumatické choroby postihujú nielen pohybový aparát, ale viaceré z nich aj určité orgány a systémy v ľudskom tele. Najčastejšou zápalovou reumatickou chorobou je reumatoidná artritída (RA). Jedná sa o závažné zápalové ochorenie kĺbov, ktoré postihuje všetky vekové skupiny.

Foto: reuma.sk
Vyskytuje sa trikrát častejšie u žien ako u mužov. Príčina nie je známa, i keď dôležitú úlohu zohráva vrodená náchylnosť pre vznik tohto ochorenia a niektoré faktory vonkajšieho prostredia.

U pacientov s vysokou zápalovou aktivitou a postupne zhoršujúcou sa poruchou kĺbovej funkcie, dochádza k ťažkostiam pri fyzickej aktivite, spojenej s bežnými dennými činnosťami ako je obliekanie, osobná hygiena, chôdza a iné.

Na Slovensku trpí reumatoidnou artritídou okolo 50 tisíc ľudí. Včasnou diagnostikou, cielenou liečbou, rehabilitáciou a fyzikálnou terapiou je možné predísť deformitám a nezvratným zmenám na kĺboch, ako i operáciám a trvalej invalidite!

Je mylné sa domnievať, že pacientmi sú len seniori, žiaľ veľký počet reumatikov tvoria aj deti a mládež.
Práve preto včasná informovanosť a pomoc ľudom s reumou je jedným z hlavných cieľov Svetového dňa reumatizmu.

Liga proti reumatizmu SR, Klub Motýlik a Klub KĹBIK podporujú ľudí s chronickými a veľmi bolestivými reumatickými chorobami od narodenia až po vysoký vek. Majú celoslovenskú pôsobnosť. Centrála a sekretariát Ligy sídlia v Národnom ústave reumatologických chorôb v Piešťanoch. Na Slovensku má 16 organizačných jednotiek. V tomto roku má Liga za sebou viac ako 23 rokov dobrovoľníckej práce.
Foto: reuma.sk

Súčasťou Svetového dňa reumatizmu na Slovensku bude v poradí už 7. ročník Behu a chôdze reumatológov a reumatikov pre zdravie, ktorý sa uskutoční v sobotu 12. októbra na námestí Eurovea pod sochou M.R. Štefánika v Bratislave. Svojou účasťou vyjadrite sympatie ľuďom, ktorých život s reumou je náročnejší, ale nevzdávajú to a na svet pozerajú stále optimisticky. V sprievodnom programe bude aj slávnostné vyhlásenie výsledkov novinárskej súťaže a udelenie Novinárskej pocty KROK 2012.

Veľkým prelomom v liečbe reumatických ochorení je podávanie biologickej liečby. Tá je účinná u 60 až 70% pacientov, u ktorých zlyhala liečba štandardnými chorobu modifikujúcimi liekmi. Okrem toho sa biologickou liečbou dosiahne vymiznutie príznakov ochorenia a zastavenie štruktúrnych zmien na kĺboch. Biologické lieky sú protilátky alebo receptory, ktoré sa viažu na prozápalové cytokíny alebo na bunky, ktoré sa podieľajú na vzniku a udržiavaní zápalu. Je dôležité, aby sa liečba zaviedla hneď ako sa zistí, že aktuálna liečba nie je účinná. Tým sa predíde závažnému poškodeniu kĺbov a výraznej strate funkčnej schopnosti.

Vďaka pokroku vo vývoji nových liekov - biologickej liečbe, je však už dnes tieto ochorenia možné účinne liečiť a spomaliť ich progresiu a ďalšie poškodzovanie organizmu, najmä pri závažných formách reumatoidnej artridídy, ankylozujúcej spondylitídy, psoriatickej artritídy, ale aj pri juvenilnej idiopatickej artritíde.

Návrh na túto formu liečby podávajú reumatológovia a následne ju schvaľuje revízny lekár príslušnej zdravotnej poisťovne. Moderný spôsob liečby po tolerancii pacientom v nemocnici si už sám aplikuje v domácom prostredí formou injekcií alebo pravidelne dochádza na aplikáciu formou intravenóznej infúzie.

Viac informácií nájdete na: www.reuma.sk