Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. jún 2024Meniny má Alojz
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Nemocnice majú dodávateľom pomôcok dlhovať vyše 100 miliónov eur

Fakultná nemocnica v Trnave Foto: TASR/Henrich Mišovič

Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK-MED upozorňuje, že ak by si voči dlžníkom účtovali aj úroky z omeškania, na čo majú zákonné právo, dlh by bol oveľa vyšší.

Bratislava 27. novembra (TASR) – Štátne nemocnice dlhujú k 30. októbru 2014 dodávateľom zdravotníckych pomôcok viac ako 100 miliónov eur. Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK-MED upozorňuje, že ak by si voči dlžníkom účtovali aj úroky z omeškania, na čo majú zákonné právo, dlh by bol oveľa vyšší.

Výkonná riaditeľka asociácie Lenka Borošová upozornila, že niektoré nemocnice sú po lehote splatnosti tri roky. Podnikatelia so zdravotnými pomôckami na Slovensku čelia podľa nej vážnym existenčným hrozbám. Nemocnice ani štát podľa dodávateľov nedodržiavajú základné ustanovenia Obchodného zákonníka ani smernicu EÚ o boji proti oneskoreným platbám.

"Napriek platobnej neschopnosti štátnych nemocníc a neuhrádzaniu pohľadávok za dodaný tovar, odvádzajú do štátneho rozpočtu odvody v podobe DPH rovnakým spôsobom, ako keby zaň dostali zaplatené," konštatovala Borošová. Vyzvala štát, aby transparentne dodržiaval pravidlá, ktoré sám vytvoril. Riziko, že niektorá zdravotnícka pomôcka nebude pre pacientov dostupná, sa podľa nej každým dňom zvyšuje.

Asociácia združuje takmer 30 podnikateľských subjektov v segmente zdravotníckych pomôcok a mnohé z nich sú medzinárodné korporácie. "Úverovanie štátnych nemocníc na Slovensku je pre nich raritnou anomáliou a biznis bremenom, ktoré nie je možné znášať dlhodobo," dodala Borošová.