Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Od roku 1985 sa HIV zistilo u 483 Slovákov

Ilustračná snímka FOTO TASR/AP Foto: TASR/AP

Slovenská republika patrí zatiaľ medzi krajiny s relatívne nízkym počtom ľudí s HIV/AIDS.

Bratislava 28. októbra (TASR) - Na Slovensku sa od zavedenia monitorovania v roku 1985 zaznamenalo 610 prípadov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti. V 483 prípadoch išlo o Slovákov. Od začiatku monitorovania prípadov HIV/AIDS v SR došlo k 49 úmrtiam HIV infikovaných osôb. Najmladší pacient mal 24 rokov, najstarší 85 rokov. Vyplýva to zo správy o plnení Národného programu prevencie HIV/AIDS.

Väčšina HIV infekcií bola v SR zaznamenaná v skupine mužov majúcich sex s mužmi. Najviac HIV infikovaných ľudí žije vo väčších mestách, spomedzi krajov je najviac prípadov v Bratislavskom kraji.

"Slovenská republika patrí zatiaľ medzi krajiny s relatívne nízkym počtom ľudí s HIV/AIDS. Počet prípadov však stále narastá. Preto je nevyhnutné pokračovať v účinnej prevencii tohto ochorenia," konštatuje sa v správe. Vzhľadom na stále dospievajúcu novú generáciu majú preto byť potrebné aktivity spojené so vzdelávaním a výchovou mladých ľudí.

Lekárska veda rozlíšila tri štádiá infekcie vírusom HIV. Prvé štádium je označenie HIV-pozitív a týka sa každej osoby, u ktorej bol priamo alebo nepriamo v krvi dokázaný vírus. Druhé štádium je HIV-pozitív - asociačné ochorenie. Posledné štádium je už samotný AIDS. HIV/AIDS sa nedá vyliečiť, ale podávaním liekov možno spomaliť likvidáciu imunitného systému organizmu. Liečba antiretrovirotikami pre nakazených sa poskytuje v Bratislave, Banskej Bystrici, Martine a v Košiciach.

Vyšetrovanie anti - HIV protilátok je v SR prístupné každému. Ak vyšetrovaná osoba trvá na anonymnom vyšetrení, je vyšetrená anonymne.