< sekcia SEKCIA: Zdravie

Slováci už vedia, čo je to osteoporóza

Foto: www.somstalekost.sk

Bratislava 20. októbra (OTS) - Z prieskumu, ktorý bol zverejnený pri príležitosti Svetového dňa osteoporózy na stránke www.somstalekost.sk vyplynulo, že Slováci už vedia, čo je to osteoporóza, ale stále nevedia, akú úlohu hrá pri vstrebávaní vápnika vitamín K2 a D3. Prieskum zrealizovala slovenská farmaceutická spoločnosť BIOMIN a.s., jediný výrobca prírodného vápnika v Európe.

Dr. Juraj Vozár
Foto: Biomin a.s.
#MilujSvojeKosti – chráň svoju budúcnosť
Práve toto heslo zvolila medzinárodná organizácia International Osteoporosis Foundation (IOF) ako hlavný odkaz tohtoročnej kampane. Vďaka Svetovému dňu osteoporózy sa môžete dozvedieť viac o prevencii, diagnostike a liečbe tohto tichého zabijaka. Aspoň v tento deň by sme mali viac hovoriť o rizikách a komplikáciách tohto ochorenia, ktoré má stále stúpajúcu tendenciu. Prečo je to tak? „Dôvodom je nielen čoraz pasívnejší životný štýl, ale aj zlá výživa a podceňovanie ochorenia. Aj napriek niekoľkoročnej osvete sa však ešte veľa ľudí domnieva, že osteoporóza jednoducho patrí k starobe a nedá sa s ňou nič robiť. To však nie je pravda,“ vysvetľuje Dr. Ingrid Oppenbergerová zo spoločnosti BIOMIN a.s.

O osteoporóze vieme, naše vedomosti sú ale neúplné
Prieskum sme urobili pri príležitosti Svetového dňa osteoporózy, ktorý si každoročne pripomíname 20. októbra. Údaje sme zbierali dva mesiace prostredníctvom online dotazníkov ako aj našich zdravotných sestier, ktoré cestujú po Slovensku a bezplatne robia denzitometriu v lekárňach. Získali sme odpovede od viac ako 300 ľudí, z čoho 90 % bolo žien a 10 % mužov,“ informoval Dr. Juraj Vozár, zo spoločnosti BIOMIN a.s.
Výsledky vyplývajúce z prieskumu však boli rozpačité. „Potešilo nás a sledujeme určitý posun vo vnímaní tejto choroby. Všetci oslovení vedeli, čo to osteoporóza je a dokonca vedeli, ako je vápnik dôležitý pre naše kosti. Takmer 75% ľudí však nevedelo, že vápnik sa dokáže vstrebať a správne uložiť len vďaka vitamínom K2 a D3“.

• Z prieskumu ďalej vyplynulo, že 70 % ľudí sa s osteoporózou stretlo osobne, alebo pozná vo svojom okolí niekoho s osteoporózou.
• 70 % ľudí vie, že nejde len o ochorenie žien, ale že postihuje aj mužov. „Túto informáciu vnímame veľmi pozitívne, pretože osteoporóza je stále vnímaná ako čisto ženská choroba,“ hovorí Dr. Ingrid Oppenbergerová
• Takmer 70 % ľudí vie, že osteoporóza nebolí, a práve v tom spočíva jej nebezpečenstvo.
• Tretina z oslovených vo vekovej skupine viac ako 50 rokov absolvovala preventívne denzitometrické vyšetrenie.


Dr. Ingrid Oppenbergerová
Foto: Biomin a.s.
Nechcete mať vo vyššom veku osteoporózu? Vieme, ako na to!
Rozvoj osteoporózy sa dá do určitej miery ovplyvniť prevenciou, správnou výživou, pohybom a najmä dostatočným príjmom prírodného vápnika spolu s vitamínmi K2 a D3, ktorých úlohu ľudia ale stále nepoznajú. Práve preto vznikol edukačný projekt s názvom Som stále kosť. Okrem základných informácií o osteoporóze tu ľudia nájdu informácie o potrebe príjmu vápnika v období tehotenstva, dozvedia sa čo robiť v prípade alergií na mlieko a mliečne výrobky, zlomenín a získajú informácie o možnostiach dopĺňania vápnika v prípade stravovacích problémov ako je anorexia či bulímia, či celiakia. Na stránke nájdu návštevníci aj bezplatnú poradňu odborníka. „V rámci projektu Som stále kosť robíme po celom Slovensku meranie hustoty kostí, teda denzitometriu, zadarmo. Do dnešného dňa sme vyšetrili vyše 2500 ľudí. Z nich len 20% malo zdravé kosti, 60% malo osteopéniu, čo je predstupeň osteoporózy a 20% sme diagnostikovali osteoporózu a odporučili sme im návštevu odborníka. Osteoporózu sme odhalili nielen u starších ľudí, ale prekvapivo aj u mladých, ktorí si kostné vyšetrenie urobili len zo zvedavosti. Dôvodom môže byť nielen nesprávna výživa, málo pohybu, pobytu na slnku, pitie sladených a kolových nápojov, ale aj poruchy výživy, či nedostatok vitamínom K2 a D3,“ dodáva Dr. Ingrid Oppenbergerová.

Základné informácie o osteoporóze:
• Osteoporóza je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom ubúda množstvo kostnej hmoty a vznikajú poruchy štruktúry kostí, čím sa zvyšuje riziko zlomenín.
• Kritickými obdobiami pre jej vznik sú najmä obdobia menopauzy a staroby.
• Vo svete má osteoporózou viac ako 200 miliónov ľudí, na Slovensku je to 400 tisíc ľudí.
• Každé 3 sekundy si niekto zlomí kosť kvôli osteoporóze.
• Každá tretia žena a každý piaty muž nad 50 rokov má skúsenosť s osteoporotickou zlomeninou.
• Na následky zlomeniny krčka stehennej kosti zomrie viac žien ako na rakovinu vaječníkov, maternice a krčka maternice dohromady.
• Riziko fraktúry u mužov je o 27% vyššie ako riziko, že budú mať rakovinu prostaty.
• Odhaduje sa, že do roku 2050 narastie počet zlomenín krčka bedrového kĺbu u mužov o 310% a u žien o 240%.
• 50% ľudí, ktorí už mali jednu osteoporotickú zlomeninu, bude mať aj ďalšiu.
Zdroj informácií: International Osteoporosis Foundation a www.somstalekost.sk

Ako sa osteoporóza prejavuje?
• Všímať by ste si mali netypické bolesti chrbtice, ktoré sa zhoršujú pri pohybe a zaťažení.
• Prudké bolesti obvykle vznikajú náhle, po rýchlom pohybe, najčastejšie v oblasti dolnej hrudnej chrbtice a krížovej chrbtice, vystreľujú smerom do brucha a dolných končatín.
• Osteoporóza vedie aj k deformitám stavcov, často sa prejaví ich zlomeninou po malom úraze.
• Príznakom môže byť aj zmenšenie výšky.
• Chorobu môžete ľahko odhaliť pri preventívnom denzitometrickom vyšetrení, ktoré vám prezradí, ako pevné máte kosti.

Osteoporóza nie je ženská choroba, týka sa aj mužov!
Na prevenciu nikdy nie je neskoro. Ideálne je, ak sa o zdravie svojich kostí začnete starať hneď, nezáleží na tom, koľko rokov máte. Osteoporóze sa dá predchádzať. Deti by mali mať dostatok pohybu, výživy s vysokým obsahom vápnika a určite treba myslieť a pravidelne dopĺňať vitamínu D3 formou prírodného vitamínového doplnku. Kritickým obdobím pre vznik osteoporózy a prvé prejavy je u žien začiatok menopauzy a u mužov vek nad 55 rokov. Dospelí by mali k prírodnému vápniku pravidelne pridávať aj vitamín D3 a vitamín K2, ktoré pomôžu vápnik vstrebať a následne ho nasmerujú priamo do kostí a zubov a zabránia usadzovaniu vápnika do ciev a mäkkých tkanív. Začnite hneď!

6 krokov k zdravým kostiam a budúcnosti bez zlomenín
1: Pravidelne cvičte – ideálne je cvičenie s vlastnou záťažou, posilňovanie svalov a balančný tréning.
2: Doprajte si tú správnu výživu – pre kosti je najdôležitejší vápnik a vitamín D3.
3. Pozor na zlozvyky – udržujte si správnu váhu, vyhnite sa fajčeniu a nadmernému pitiu.
4: Zistite si, aké máte riziko osteoporózy - upozornite svojho lekára v prípade, ak ste už utrpeli zlomeninu, máte chorobu ovplyvňujúcu zdravie kostí, alebo užívate lieky ovplyvňujúce kosti.
5: Otestujte sa a liečte ak je to potrebné – ak patríte k ľuďom s vysokým rizikom osteoporózy, riešte to.
6. Pravidelne užívajte dostatok vitamínu K2 a D3 formou výživového doplnku.
Odporúčania podľa International Osteoporosis Foundation a www.somstalekost.sk

Chcete byť stále kosť?
Chceme, aby všetci Slováci mali zdravé kosti, a preto ich už takmer dva roky vzdelávame prostredníctvom projektu Som stále kosť. Na stránke www.somstalekost.sk sa môžete dozvedieť viac informácií o prírodnom vápniku a o tom, akú úlohu hrajú v procese jeho vstrebávania vitamíny K2 a D3. Stretávame sa s ľuďmi, organizujeme prednášky, cestujeme po celom Slovensku a meriame hustotu kostí. Do dnešného dňa sme zmerali hustotu kostí u vyše 2500 ľudí. Vzhľadom na veľký záujem o informácie, ale aj denzitometriu na Slovensku, sme projekt rozšírili aj do Českej republiky. Projekt realizuje slovenská farmaceutická spoločnosť BIOMIN a.s. Informácie o aktuálnych meraniach denzitometrie dostanete na Facebooku Som stále kosť.

Informácie nájdete na www.somstalekost.sk a na Facebooku.