Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 4. október 2023Meniny má František
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Španielsko hlásilo prvý prípad nákazy novým koronavírusom MERS

Na snímke nový typ koronavírusu, ktorý pochádza z rovnakej skupiny ako vírus SARS a ktorý sa mohol preniesť medzi ľuďmi. Foto: TASR/AP Photo

Vírus MERS podľa predpokladov odborníkov pochádza z netopierov.

Madrid 7. novembra (TASR) - Španielske ministerstvo zdravotníctva v stredu informovalo o svojom prvom prípade nákazy novým koronavírusom označovaným ako MERS (Blízkovýchodný respiračný syndróm). Zistili ho u ženy, ktorá sa nedávno vrátila z výletu v Saudskej Arábii.

Uviedla to tlačová agentúra Reuters.

Vírus už hlásili v štyroch ďalších európskych krajinách, dodalo španielske ministerstvo.

Najnovším pacientom je žena žijúca v Španielsku, narodená v Maroku. Do nemocnice v Madride ju priviezli 1. novembra, nachádza sa v stabilizovanom stave a nepredstavuje hrozbu pre zdravie verejnosti, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Po celom svete je už 150 potvrdených prípadov nákazy vírusom MERS, pričom 125 prípadov sa vyskytlo v Saudskej Arábii. V Európe boli hlásené dva prípady v Británii, dva v Nemecku, jeden vo Francúzsku a ďalší v Taliansku.

Vírus je príbuzný SARS-u (ťažkému akútnemu respiračnému syndrómu), ktorý prvýkrát hlásili v roku 2002 a jeho následná nákaza si celkovo vo svete vyžiadala stovky životov.

Vírus MERS podľa predpokladov odborníkov pochádza z netopierov.

Vďaka jednému výskumu zverejnenému v auguste sa našli silné dôkazy, že vírus MERS je veľmi rozšírený medzi dromedármi (ťavami jednohrbými) na Blízkom východe.