< sekcia SEKCIA: Zdravie

Mnohí Slováci plnia predsavzatia o chudnutí a zdravšom stravovaní

Foto: TASR/Michal Svítok

Svedčí o tom aj to, aké jedlá si objednávajú z reštaurácií.

Bratislava 12. februára (TASR) - Mnohí Slováci plnia predsavzatia o chudnutí a zdravšom stravovaní, ktoré si spravidla dávajú pri príležitosti nového roka. Svedčí o tom aj to, aké jedlá si objednávajú z reštaurácií. Z porovnania decembra a januára vyšlo, že sa o 20 % zvýšilo objednávanie sushi, o 15 % cestovín a o 10 % šalátov. Na druhej strane, až o 30 % klesli objednávky burgrov a o 20 % mäsitých jedál. Vyplýva to z údajov získaných v ankete portálu Dajmejedlo.sk.

„Takmer pätina účastníkov ankety odpovedala, že si vyberajú čo najdiétnejšie jedlá. Necelá tretina ľudí tvrdí, že sa snažia viac športovať a jedlo až tak veľmi neriešia. Ďalšia takmer pätina uviedla, že by radi upravili stravu, ale chýba im pevná vôľa. No a stále je aj dosť tých, ktorí jednoducho jedia to, čo im chutí,“ vysvetlil manažér portálu Filip Znamenák.

Kondičná trénerka Katarína Husárová zdôrazňuje, že základom chudnutia je predovšetkým strava a až potom samotné cvičenie. Čo sa týka športu – ideálnym je podľa nej celoročné behanie, pokiaľ to počasie dovolí. Z práve aktuálnych zimných športov je to hlavne beh na lyžiach, ale aj korčuľovanie a klasické lyžovanie. Avšak každý, kto sa snaží radikálnejšie schudnúť, by to mal najskôr konzultovať s lekárom aj osobným trénerom.