Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Na problematiku AIDS poukáže sviečkový pochod v mestách

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Vláda SR prijala Národný program.

Bratislava 28. novembra (TASR) - V slovenských mestách sa už po sedemnásty raz uskutoční pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS (1.12.) sviečkový pochod. Cieľom je demonštrovať solidaritu s ľuďmi žijúcimi s HIV/AIDS, zamerať pozornosť spoločnosti na problematiku HIV/AIDS a súvisiacu stigmatizáciu a diskrimináciu.

Do tohtoročnej kampane sa na Slovensku zapojí 21 miest a obcí, v ktorých Mládež Slovenského Červeného kríža (SČK) organizuje spomínané sviečkové pochody, besedy na školách a tiež aktivitu zameranú na predsudky. "Účastníci prezentácie o HIV/AIDS či návštevníci informačného stánku môžu napísať na červený papierik predsudok voči ľuďom žijúcim s HIV, ktorý následne pokrčia. Z týchto pokrčených papierov plných predsudkov je možné poskladať tvar stužky," priblížila Silvia Kostelná zo SČK.

Poukázala na to, že v súčasnosti neexistuje krajina, ktorej by sa problém HIV netýkal. "Množstvo ľudí žijúcich s HIV/AIDS narastá napriek tomu, že možnosti prevencie existujú. Prevencia naďalej zostáva jedinou možnosťou, ako šíreniu HIV zabrániť. Práve prevencia je ústrednou témou, na ktorú sa aktivity Mládeže SČK v tejto kampani zameriavajú," povedala Kostelná.

Od roku 1985 až k 30. septembru 2013 bola v SR infekcia HIV diagnostikovaná u 489 občanov SR, v 72 prípadoch prešla infekcia HIV do štádia AIDS. Väčšina infekcií HIV v SR bola zaznamenaná v skupine mužov majúcich sex s mužmi. Najvyšší počet ľudí s HIV je vo väčších mestách.


Svetový deň AIDS je zameraný na prevenciu
Témou Svetového dňa AIDS 2013 je snaha o znižovanie výskytu HIV a AIDS až na nulové hodnoty (vrátane úmrtí) spolu s elimináciou diskriminácie ľudí žijúcich s HIV/AIDS. Tento rok sa aktivity orientujú predovšetkým na adolescentov. Symbolom Svetového dňa AIDS je červená stužka, pripnutie si tejto stužky je vyjadrením solidarity s osobami s HIV/AIDS.

Ako uviedla pri príležitosti nadchádzajúceho Svetového dňa AIDS (1. decembra) zástupkyňa hlavného hygienika SR Jana Hamade na dnešnom stretnutí s novinármi, HIV/AIDS je celosvetový a zároveň celospoločenský problém. Podľa organizácie UNAIDS (Spoločný program OSN pre HIV/AIDS) žilo koncom roku 2012 na svete približne 35,3 milióna ľudí s HIV, pričom v tomto roku sa infikovalo vírusom HIV približne 2,3 milióna ľudí a okolo 1,6 milióna ľudí zomrelo na choroby spojené s AIDS. Najväčší výskyt HIV/AIDS je v subsaharskej Afrike. V Európe bolo v roku 2011 hlásených 28.038 prípadov infekcie HIV, čo predstavovalo incidenciu 8,7 na 100.000 obyvateľov, pritom najviac sa vyskytuje v Estónsku, Lotyšsku, Belgicku a v Portugalsku. Alarmujúca situácia je na Ukrajine, kde v roku 2011 zaznamenali 66.479 nových prípadov. Ako odznelo na tlačovej besede, Rusko údaje o HIV/AIDS nehlási.

Na Slovensku je od roku 1985 do roku 2013 489 prípadov HIV


Na Slovensku od začiatku monitorovania HIV/AIDS v roku 1985 do 30. septembra 2013 bolo u občanov SR zaznamenaných 489 prípadov HIV, z toho 419 u mužov a 70 u žien. Väčšina prípadov HIV bola zaznamenaná v skupine mužov majúcich sex s mužmi. Celkove došlo k 49 úmrtiam ľudí s HIV. Okrem prípadov HIV u občanov SR bolo zaznamenaných 127 prípadov HIV u cudzincov, konštatovala Hamade.

O Národnom programe prevencie HIV/AIDS v SR na roky 2013-2016 novinárov informovala Alexandra Žampachová z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Tento nový program vláda SR schválila 20. novembra 2013 a jeho základným cieľom je obmedzovanie šírenia nákazy HIV/AIDS v SR a zmierňovanie vplyvu nákazy v tých častiach spoločnosti, ktorých sa najviac dotýka. Aktivity programu sú zamerané na prevenciu, včasnú diagnostiku a zabezpečenie dostupnosti liečby pre infikované osoby. I keď SR patrí medzi krajiny s relatívne nízkym počtom ľudí s HIV/AIDS a napriek pokroku v liečbe, zostáva toto ochorenie stále nevyliečiteľné a je potrebné pokračovať v prevencii.

Pokles výskytu HIV infekcie i počtu úmrtí


Ako informovali ďalší prítomní odborníci, vo svete sa zaznamenáva pokles výskytu HIV infekcie i počtu úmrtí na HIV/AIDS a súčasne stúpa počet ľudí žijúcich s HIV zrejme vďaka dobrej zdravotnej starostlivosti. Aj na Slovensku sa prejavuje nepriaznivý jav, a to výskyt HIV už vo veku 15-24 rokov, v súčasnosti je v SR asi osem-deväť takýchto prípadov. Pokiaľ ide o tehotné ženy s HIV, pozornosť sa venuje najmä ochrane plodu. V Bratislave 17 tehotných žien s infekciou HIV porodilo zdravé deti, ich stav sledujú až do dvoch rokov veku.

Na stretnutí sa hovorilo aj o problémoch s dostupnosťou zdravotnej starostlivosti o pacientov s infekciou HIV v SR. Lekári v rôznych ambulanciách či klinikách často odmietajú týchto pacientov. Je to podľa odborníkov sčasti neochota a tiež strach. V mnohých ambulanciách chýba totiž potrebné vybavenie, dezinfekcia a pod. Odzneli aj informácie o chýbajúcich liekoch pre pacientov s HIV/AIDS, ktoré sa v lekárňach na Slovensku údajne skupujú a vyvážajú do zahraničia.