< sekcia SEKCIA: Zdravie

Zdravotníctvo vraj charakterizuje odlev výnosných činností k vyvoleným

Osem nemocníc prišlo o ambulancie záchrannej zdravotnej služby napriek tomu, že ich prevádzkovali desiatky rokov.

Bratislava 9. septembra (TASR) - Pre slovenské zdravotníctvo je podľa Inštitútu pre zdravotnú politiku (IHP) charakteristický presun výnosných činností do rúk neštátnych, "vyvolených" subjektov. "Začalo sa to lekárňami, dialýzami, laboratóriami, pracoviskami CT a podobne," povedal predseda správnej rady IHP Tibor Šagát v reakcii na výsledky prvého kola tendra na licencie pre záchranky.

Ako poukázal inštitút, za ktorým sú traja bývalí ministri zdravotníctva - Alojz Rakús, Roman Kováč a T. Šagát, osem nemocníc tak prišlo o ambulancie záchrannej zdravotnej služby napriek tomu, že ich prevádzkovali desiatky rokov. Doplatiť na to majú nemocnice, ktoré prídu o mesačnú platbu za ambulanciu rýchlej zdravotnej pomoci vo výške 16.343 eur.

Inštitút kritizuje, že ministerstvo vzhľadom na legislatívu nemá možnosť preskúmať rozhodnutie výberovej komisie. "Kritéria bodovania zostávajú viac-menej široké, založené na úvahe člena komisie, podľa toho, čo považuje za najlepšie. Pripomína to bodovanie v súťaži Let's Dance," upozornila poradkyňa IHP, advokátka Jana Martinková.

IHP tvrdí, že povinnosť doložiť pri výbere k žiadosti i doklad o personálnom zabezpečení prevádzkovania záchranky a projekt stratégie a rozvoja záchrannej zdravotnej služby (ZZS) možno považovať za nový prostriedok manipulácie s výberom. Ministerstvo zdravotníctva vidí situáciu inak. "Nastavil sa transparentný proces výberu, do ktorého sa môže prihlásiť ktokoľvek, či už ide o malé obecné nemocnice, alebo veľkých poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby," reagovala jeho hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.

Pripomenula, že záchranky majú osobitný systém úhrady za zdravotnú starostlivosť, ktorú pacientom poskytuje. "Financie, ktoré do systému rýchlej zdravotnej služby idú, majú v tomto systéme aj ostať, či už na ďalší rozvoj záchrannej zdravotnej služby, na vzdelávanie zamestnancov, alebo skvalitnenie sanitiek. Nemali by byť prostriedkom krytia strát neziskových činností nemocníc," zhrnula Čižmáriková s tým, že záujemcovia sa o licencie môžu uchádzať aj v ďalších dvoch kolách tendra.

Ako vyplýva zo zverejnených výsledkov tendra na 76 licencií na prevádzkovanie ambulancií pozemnej záchrannej zdravotnej služby, väčšinu licencií si medzi seba prerozdelia LSE-Life Star Emergency, Falck Záchranná, Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava a Záchranná služba Košice. Naopak, o body prišli nemocnice v Trstenej, Čadci, Bojniciach, Spišskej Novej Vsi, Myjave, Partizánskom, Námestove a v Poprade.