< sekcia SEKCIA: Zdravie

Uhliarik kritizuje zmeny v cenotvorbe liekov

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Zmeny prinesú podľa Ivana Uhliarika (KDH) vyššie doplatky pre pacientov.

Bratislava 11. augusta (TASR) - Zmeny v určovaní ceny liekov, ktoré chce presadiť ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD), prinesú vyššie doplatky pre pacientov, vyššie náklady pre zdravotné poisťovne a vyššie zisky pre farmafirmy.

Pre TASR to uviedol jej predchodca Ivan Uhliarik (KDH). Podľa navrhovanej novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov by ceny liekov na Slovensku nemali byť vyššie ako priemer troch najnižších cien v Európskej únii. Novelu poslal rezort tento týždeň na pripomienkovanie.

Uhliarik vlani presadil zmenu v cenotvorbe, podľa ktorej majú mať lieky na Slovensku druhú najnižšiu cenu v EÚ. Súčasné vedenie ministerstva tvrdí, že cieľom novely predloženej na pripomienkovanie má byť zavedenie spravodlivejšej metódy stanovovania cien liekov, zohľadňujúcej zmeny cien v iných členských štátoch a zmeny výmenných kurzov.

"Neviem, ako sa teda spravodlivejšie stanovenie cien prejaví, keď my sme zaviedli druhú najnižšiu cenu. Pre koho bude tento systém spravodlivejší?" pýta sa exminister. Domnieva sa, že ak budú lieky drahšie, o to menej peňazí zostane na platy zdravotníkov, na lepšiu starostlivosť pre pacientov alebo vybavenie nemocníc. Ministerstvo však upozorňuje, že ceny liekov naďalej ostatnú jedny z najnižších v únii. Plánované zmeny v cenotvorbe sa majú týkať aj zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín.

Rezort na pripomienkovanie tento týždeň poslal aj novelu zákona o liekoch. V návrhu zavádza opätovný zákaz vernostných systémov a taktiež stanovuje podmienku, že jedna osoba môže získať povolenie na poskytovanie lekárenskej starostlivosti len v jednej verejnej lekárni a v jednej pobočke verejnej lekárne, čo znamená koniec sieťovým lekárňam. Uhliarik zmenu považuje za farmaceutickú lobby. Poskytnutie zľavy v lekárni sa podľa neho priaznivo dotýkalo najmä pacientov.

"Za uplynulých 12 mesiacov zaplatili slovenskí pacienti 180 miliónov eur na doplatkoch, čo predstavuje časť zisku lekární. Išlo nám o to, aby pacienti platili za lieky menej a aby sa lekárne o časť zisku podelili," argumentuje bývalý minister.

Poskytovanie zliav v lekárňach a legalizáciu sieťových lekární priniesol vlaňajší nový zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorý platí od decembra 2011. Súčasné vedenie ministerstva tvrdí, že išlo o opatrenie marketingového charakteru.