< sekcia SEKCIA: Zdravie

USA darujú slovenským zdravotníkom rúška a ochranné pomôcky

Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Vyplýva to z dohody, ktorú s veľvyslankyňou USA Bridget Brinkovou podpísal vo štvrtok minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).

Bratislava 15. júla (TASR) – Spojené štáty americké (USA) darujú slovenským zdravotníkom viac ako 13.000 chirurgických rúšok, 600 ochranných oblekov a ďalšie pomôcky na boj s pandémiou nového koronavírusu. Vyplýva to z dohody, ktorú s veľvyslankyňou USA Bridget Brinkovou podpísal vo štvrtok minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO). TASR o tom informovali z amerického veľvyslanectva.

Tieto ochranné prostriedky, ktoré poskytla americká armáda, budú používať slovenskí zdravotnícki pracovníci, ktorí pokračujú v testovaní a prevencii ďalšieho možného prepuknutia ochorenia COVID-19 na Slovensku,“ uviedla Brinková. Okrem 13.000 chirurgických rúšok darujú Američania 650 rúšok s označením N95, 600 ochranných oblekov a iné ochranné prostriedky. „Sme hrdí na to, že môžeme podporiť nášho priateľa a spojenca. Veríme, že z tejto krízy vzídeme spoločne silnejší,“ doplnila veľvyslankyňa.

Môžeme potvrdiť, že minister zdravotníctva Marek Krajčí dnes popoludní podpísal dokument o spolupráci s veľvyslankyňou USA Bridget Brinkovou,“ uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Ochranné prostriedky zakúpil americký rezort obrany, ktorý pri obstarávaní použil aj miestnych dodávateľov. Rúška a obleky slovenskej strane odovzdá vojenský personál USA 21. júla.