Quantcast
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Úrad verejného zdravotníctva: Melanóm môže vzniknúť kdekoľvek na tele

Na snímke vyšetrovanie znamienok Foto: TASR - František Iván

Na Slovensku eviduje NCZI mierne rastúci trend v počte diagnostikovaného zhubného melanómu u oboch pohlaví.

Bratislava 9. mája (TASR) - Melanóm môže vzniknúť kdekoľvek na tele, aj na koži pod nechtami, na dlaniach, chodidlách, slizniciach, prípadne na pohlavných orgánoch. Postihnúť môže aj oči. Pri príležitosti Európskeho dňa melanómu to pripomenul Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. So znamienkami podľa hovorkyne Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbety Sivej súvisí len tretina melanómov.

Vzniká v dôsledku premeny zdravých melanocytov, buniek produkujúcich pigment, a straty kontroly pri delení týchto buniek. Dokáže rýchlo tvoriť metastázy a postihovať ďalšie časti tela. Podľa ÚVZ je preto mimoriadne dôležité zachytiť ho včas. "Pri včasnej diagnóze je možné ho vyliečiť chirurgicky, prípadne mu predchádzať, a to odstránením rizikového znamienka," priblížil úrad.

Na Slovensku eviduje NCZI mierne rastúci trend v počte diagnostikovaného zhubného melanómu u oboch pohlaví. U mužov tvorí 2,6 percenta a u žien 2,4 percenta zo všetkých diagnostikovaných zhubných nádorov.

Rizikovými faktormi rozvoja melanómu sú vek a rodinná anamnéza, upozornila Sivá. Medzi najviac ohrozené skupiny podľa nej patria ľudia so svetlými alebo ryšavými vlasmi a so svetlou farbou pokožky. "Ľudia s tmavším typom pokožky majú síce o niečo nižšie riziko vzniku melanómu, no ani oni nie sú voči rakovine kože odolní," dodal ÚVZ.

Poškodenie kože, ktoré môže v dlhodobom meradle viesť k rakovine, spôsobuje podľa úradu aj UV žiarenie. "Zdôrazňujeme, že okrem spálenia kože je rizikové aj samotné opaľovanie, pretože spôsobuje poškodenie DNA, ktoré môže viesť k predčasnému starnutiu a rakovine kože," dodal.

Melanóm môže tiež vzniknúť v mieste materského znamienka jeho zvrhnutím v zhubné ochorenie. "Prejaví sa to zmenou jeho sfarbenia zmenou veľkosti, nepravidelnosťou jeho okrajov," priblížil ÚVZ.