< sekcia SEKCIA: Zdravie

V BBSK stúpol výskyt chrípky, klesol však počet respiračných ochorení

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Z hľadiska vekového rozvrstvenia najviac chorých je podľa nej vo vekovej skupine seniorov.

Banská Bystrica 26. júla (TASR) – Nárastom počtu prípadov chrípky a jej podobných ochorení (CHPO), ale o štvrtinu nižším výskytom akútnych respiračných ochorení (ARO) sa vyznačoval aktuálny 30. kalendárny týždeň v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK). Informovala o tom hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová, podľa ktorej je výskyt týchto ochorení v medziročnom porovnaní podstatne nižší.

„V tomto týždni evidoval RÚVZ spolu 828 chorých na ARO, čo reprezentuje prepočítanú chorobnosť takmer 273 osôb na 100.000 obyvateľov. CHPO sa vyskytli v 21 prípadoch, čo je chorobnosť bezmála sedem osôb na 100.000 obyvateľov,“ konkretizovala Tolnayová.

Dodala, že najvyšší počet chorých na ARO je v okresoch Rimavská Sobota, Lučenec a Žiar nad Hronom. „Čo sa týka CHPO, takmer všetky prípady sa vyskytli v okrese Lučenec,“ podotkla.

Z hľadiska vekového rozvrstvenia najviac chorých je podľa nej vo vekovej skupine seniorov a detí od šiestich do 14 rokov.