Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia SEKCIA: Zdravie

V košickej nemocnici liečia zelený zákal novým implantátom v oku

Na archívnej snímke Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach. Foto: TASR - František Iván

Nový implantát je z flexibilného biokompatibilného materiálu podobnému tomu, aký sa používa v kardiochirurgii, a pacient jeho prítomnosť nepociťuje.

Košice 1. októbra (TASR) - Moderné implantáty na zníženie vnútroočného tlaku pre pacientov s glaukómovým ochorením, teda zeleným zákalom, používa košická Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP). Tieto operácie realizuje očné oddelenie nemocnice ako jediné certifikované pracovisko na východe Slovenska. Informovala o tom vedúca komunikačného oddelenia UNLP Ladislava Šustová.

"Po implantácii dochádza u pacienta buď k výraznej redukcii liečby zeleného zákalu, alebo pacient vôbec nepotrebuje žiadnu ďalšiu liečbu antiglaukomatikami," uviedla primárka očného oddelenia Barbora Horváthová.

Oční chirurgovia realizujú operačný výkon očným mikroskopom s maximálnou presnosťou. Oproti klasickej operácii, ktorá sa dodnes využíva pri liečbe pokročilého glaukómu, nie je tento postup podľa nemocnice komplikovaný a rýchlejšia je aj rekonvalescencia. "V lokálnej anestéze sa podá len injekcia na znecitlivenie pod spojovku, pacientovi vložíme implantát do prednej časti oka. Drenážny implantát odvádza nadbytočnú tekutinu z oka pod spojovku, čím sa vysoký tlak v oku stabilizuje," vysvetlila Horváthová. Skúsený operatér je s operáciou hotový do 20 minút a pacient ostáva v nemocnici maximálne dva dni, ak je pooperačný priebeh bez komplikácií. Operácia je hradená poisťovňami.

Nový implantát je z flexibilného biokompatibilného materiálu podobnému tomu, aký sa používa v kardiochirurgii, a pacient jeho prítomnosť nepociťuje.

Zelený zákal je progresívne ochorenie, ktoré v neliečenom stave vedie k úplnej strate videnia.