Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. máj 2024Meniny má Dušan
< sekcia SEKCIA: Zdravie

V. Novotný chcel informácie o financovaní novej nemocnice, nepochodil

Na snímke vľavo poslanec Viliam Novotný z klubu SDKÚ-DS. Foto: TASR/Michal Svítok

Nová nemocnica má byť súčasťou projektu BioMedPark-u, ktorý počíta s vybudovaním univerzitnej nemocnice či biomedicínskeho vedeckého parku SAV.

Bratislava 21. októbra (TASR) - Opozičný poslanec Viliam Novotný (SDKÚ-DS) volá po odkrytí financovania projektu novej nemocnice v Bratislave. Chcel preto od ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej (nominantka Smer-SD) podrobnejšiu správu o doterajších a predpokladaných nákladoch. V takomto duchu predložil dnes aj návrh uznesenia parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Poslanci Smeru-SD sa hlasovania zdržali, takže návrh napriek hlasom opozície neprešiel. Podľa Novotného tak dokázali, že vládna strana chystá na ľudí finančnú pascu a skrýva ministerské plány.

"Je povinnosťou a zodpovednosťou pani ministerky voči všetkým občanom, aby vysvetlila, z čoho a ako bude financovaná pripravovaná výstavba novej univerzitnej nemocnice. Má byť postavená formou PPP projektu za približne 250 miliónov eur. Návratnosť projektu je v našich podmienkach pre investora otázna, a tak je logické, ak sa chceme dozvedieť, čo má investor dostať od štátu navyše, aby sa mu to oplatilo," povedal Novotný.

"Ministerstvo zdravotníctva SR má eminentný záujem o to, aby bol každý krok tohto projektu transparentný a informácie o ňom dostupné v čo najväčšej miere a zároveň, aby ostala pozícia štátu v procese verejného obstarávania najmä vo vzťahu k budúcim záujemcom o koncesiu čo najviac výhodná," reagovala hovorkyňa rezortu Martina Šoltésová. Poukázala na to, že ministerstvo pravidelne informuje o každom pripravovanom a zrealizovanom kroku.

"Stačí, ak si pán poslanec otvorí web stránky MZ SR a Úradu pre verejné obstarávanie, kde sa dozvie presné podrobnosti daného projektu s komplexnými informáciami. MZ SR bude v rovnakom trende postupovať aj naďalej a ďalšie informácie budú zverejnené ako súčasť procesu verejného obstarávania," doplnila.

Nová nemocnica má byť súčasťou projektu BioMedPark-u, ktorý počíta s vybudovaním univerzitnej nemocnice, biomedicínskeho vedeckého parku SAV, nových priestorov Lekárskej fakulty a Farmaceutickej fakulty UK. Zariadenie má stáť v súčasnom areáli Nemocnice sv. Michala na bratislavskej Patrónke. Začiatok výstavby sa plánuje v priebehu roka 2016 a ukončenie sa predpokladá koncom roka 2017. Ministerstvo už v tejto súvislosti vyhlásilo tender za vyše 2,2 milióna eur na poradcu k projektu.