Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. november 2023Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Vírusová nálož koronavírusu v odpadových vodách stúpla v troch krajoch

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v 51. kalendárnom týždni mierne stúpla v Bratislavskom, Trnavskom a Trenčianskom kraji.

Bratislava 11. januára (TASR) - Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v 51. kalendárnom týždni mierne stúpla v Bratislavskom, Trnavskom a Trenčianskom kraji. Vyplýva to z výsledkov monitoringu odpadových vôd, ktoré na webe zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Počas spomínaného obdobia sa vyšetrilo 53 vzoriek, všetky boli pozitívne. "V 29 vzorkách (54,72 percenta) došlo k vzostupu počtu kópií RNA SARS-CoV-2, v ostatných 24 vzorkách ostal počet kópií nezmenený alebo došlo k jeho poklesu," ozrejmil ÚVZ s tým, že niektoré vzorky sa ešte vyšetrujú.

Analýza prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách na Slovensku podľa neho zodpovedá epidemiologickej situácii.

Prítomnosť nového koronavírusu v odpadových vodách sa na týždennej báze monitoruje od mája 2021. Od januára sa monitoring rozšíril na viaceré okresy, v rámci Slovenska sa doposiaľ zapojilo 62 čistiarní odpadových vôd.

ÚVZ priblížil, že do 51. kalendárneho týždňa sa celkovo vyšetrilo 2989 vzoriek kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. "Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 2954 (98,83 percenta) vzoriek," dodal.