Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Vírusová vs. bakteriálna infekcia: Zistite, ako ich odlíšiť

Ilustračné foto Foto: Unsplash.com/Myriam Zilles

Zimné mesiace sú charakteristické zvýšenou chorobnosťou, pričom jej najčastejšou príčinou sú akútne respiračné infekcie. S najvyššou frekvenciou týchto infekcií sa stretávame u detí.

Bratislava 22. novembra (OTS) - Vedeli ste, že predškoláci majú 6 až 8 infekcií za rok? Naša odborníčka, farmaceutka Jana Dubajová z lekárne Dr. Max v Žiline, vás naučí, ako správne rozoznať vírusovú infekciu od bakteriálne infekcie. Zistiť prítomnosť infekcie dokáže aj CRP test v lekárňach.

Najčastejšie pozorujeme infekcie horných dýchacích ciest, ktoré obvykle nezamestnávajú dlhodobú imunitu. Prejavujú sa napríklad nádchou s vodnatým výtokom alebo opuchom nosovej sliznice, bolesťou v hrdle, miernym kašľom pre zatekanie hlienov, mierne zvýšenou telesnou teplotou, zachrípnutím alebo upchatím prínosových dutín. Infekcie dolných dýchacích ciest sú častejšie bakteriálne a dominujú pri nich príznaky ako sú teplota, bolesť hlavy, kĺbov a svalov, zimnica, únava, slabosť, nechutenstvo. Bakteriálna infekcia trvá dlhšie a často sa objavuje ako komplikácia vírusovej infekcie.

Foto: Unsplash.com/Christine Sandu

Antibiotiká a infekcie
Pri bakteriálnej infekcii je nutná liečba antibiotikami. Prečo sa však nemôžu užívať pri vírusových infekciách? „Zbytočným užívaním antibiotík sa oslabuje imunitný systém, pretože negatívne pôsobia na črevnú mikroflóru. Zvyšuje sa nebezpečenstvo vzniku rezistencie, čiže odolnosti baktérií proti antibiotikám, čo má za následok dlhšiu hospitalizáciu pacientov, zvýšenú úmrtnosť, ale aj vyššie náklady na liečbu,“ tvrdí farmaceutka z lekárne Dr. Max.

Foto: Unsplash.com/Hush Naidoo Jade Photography

Nápomocný CRP test
Jana Dubajová vysvetľuje, že rozlíšenie pôvodcov infekcie je kľúčové pre správnu liečbu, ako aj pre prevenciu neskorších následkov neliečenej alebo nesprávne liečenej infekcie. Stanovenie diagnózy len na základe príznakov býva niekedy naozaj zložité. „V praxi sa využíva vyšetrenie C-reaktívneho proteínu, takzvaného CRP, ktorého hladina stúpa 6 až 12 hodín od začiatku zápalového procesu. Maximum dosahuje po uplynutí 24 až 48 hodín a k poklesu dochádza približne do 4 až 5 dní. Normálna hladina CRP v krvi je asi 1 až 5 mg/l, ale pri bakteriálnej infekcii sa môže zvýšiť až tisícnásobne,“ hovorí farmaceutka.

Meranie hodnoty CRP minimalizuje riziko prehliadnutia vážnych bakteriálnych infekcií a na druhej strane je cenným nástrojom predchádzania zbytočnému užívaniu antibiotík pri vírusových infekciách. Na vyšetrenie stačí malá kvapka krvi z prsta a výsledok je známy do niekoľkých minút. Všeobecne možno pri infekciách horných dýchacích ciest s dobou trvania príznakov viac ako jeden deň považovať za hraničnú hodnotu CRP 50 mg/l u dospelých a starších detí a 25 mg/l u mladších detí. Tieto hodnoty svedčia o vírusovej, respektíve miernej bakteriálnej infekcii. „Príčinou zvýšeného CRP sú okrem bakteriálnych infekcií aj otrava krvi, tuberkulóza, Crohnova choroba, reumatoidná artritída, reumatická horúčka, ale tiež fajčenie, tehotenstvo a ťažká podvýživa,“ objasňuje odborníčka z lekárne Dr. Max.

CRP test si môžete nechať urobiť priamo aj v lekárňach Dr. Max. Z jedinej kvapky krvi tak za krátky okamih zistíte, či máte vírusovú alebo bakteriálnu infekciu. Výsledok je dostupný do pár minút.

Hodnoty CRP
Farmaceutka prepojila hodnoty z CRP vyšetrenia s možnými príčinami:
≤ 5: neprítomný zápal/infekcia, začiatok infekcie, niektoré autoimunitné ochorenia
6 – 35: vírusová infekcia
35 – 50: popáleniny, zlomeniny, operácie, infarkt myokardu
viac ako 50: bakteriálna infekcia