Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. máj 2024Meniny má Dušan
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Všeobecní lekári žiadajú rozšírenie kompetencií

Ilustračné foto Foto: TASR/Jozef Ďurník

Konferencia pod záštitou ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej sa niesla pod heslom "Všeobecné lekárstvo – ľudská stránka medicíny". 

Starý Smokovec 19. októbra (TASR) – Všeobecní lekári žiadajú rozšírenie svojich kompetencií tak, aby sa komplexná zdravotná starostlivosť dostala čo najbližšie k pacientom. Odstránila by sa tak podľa nich prvá prekážka poskytovania integrovanej starostlivosti pacientom. Zhodli sa na tom účastníci 35. výročnej konferencie Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva (SSVPL), ktorá sa v sobotu (18.10.) skončila vo Vysokých Tatrách.

"Žiadame spravodlivé financovanie postavené na reálnych nákladoch našich ambulancií, aby sa tak odstránila druhá prekážka, ktorá znemožňuje poskytovanie integrovanej zdravotnej starostlivosti našim pacientom," uvádza sa vo vyhlásení z trojdňovej konferencie.

K požiadavkám patrí aj zachovanie súčasnej siete všeobecných lekárov v existujúcich geografických centrách, ktoré sú podľa nich vhodnou základňou pre budovanie moderného systému integrovanej zdravotnej starostlivosti.

Konferencia pod záštitou ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej sa niesla pod heslom "Všeobecné lekárstvo – ľudská stránka medicíny". Registrovaných bolo viac ako 800 účastníkov, z toho bolo 700 všeobecných lekárov a viac ako 100 sestier a zástupcov pacientov. Odznelo 153 odborných prednášok v piatich paralelných blokoch. Podujatie podporilo 35 farmaceutických firiem.

Integrovanú zdravotnú starostlivosť chápu účastníci podujatia ako horizontálnu integráciu zdravotnej starostlivosti do komunít pacientov, a nie ako odchod lekárov primárnej zdravotnej starostlivosti z komunít a ich integráciu do vzdialených centier.

"Ako ukázala aj naša výročná konferencia, budúcnosť zdravia národa je v integrácii lekárov, sestier a pacientov. Vnímame to tak, že rozpory medzi nás zasievajú politici, ktorí nám chcú dnes vládnuť. Ako ukázala naša konferencia, v skutočnosti lekári, sestry, pacienti a farmaceutické firmy môžu byť najlepšími spojencami. Našou úlohou je toto spojenectvo rozvíjať v záujme naplnenia našich plánov na zlepšenie zdravotného stavu slovenského obyvateľstva," informoval médiá riaditeľ sekretariátu SSVPL Peter Lipták.