Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. marec 2023Meniny má Beňadik
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Kmeň vtáčej chrípky nakazil prvýkrát človeka, na Taiwane

Foto: TASR/AP

Vyšetrovateľom sa nepodarilo zistiť, ako sa nakazila, symptómy chrípky však zistili aj u členov jej rodiny a jej známych po tom, čo s nimi strávila istý čas.

Londýn 14. novembra (TASR) - Kmeň vtáčej chrípky, o ktorom sa vedci domnievali, že nemôže nakaziť ľudí, sa preukázal u 20-ročnej Taiwanky, ktorú v máji hospitalizovali s pľúcnou infekciou. Informoval o tom dnes odborný lekársky časopis Lancet Respiratory Medicine, z ktorého citovala agentúra AP.

Pacientka, ktorej totožnosť nezverejnili, pracovala v lahôdkach a podľa všetkého neprišla nikde do styku s hydinou ani inými živými vtákmi. V nemocnici dostala antibiotiká a Tamiflu a po preliečení ju prepustili. Výter z jej hrdla poslali do Taiwanského centra pre kontrolu chorôb, kde experti zistili prítomnosť vtáčej chrípky H6N1, hojne rozšíreného medzi kurčatami na ostrove.

Vyšetrovateľom sa nepodarilo zistiť, ako sa nakazila, symptómy chrípky však zistili aj u členov jej rodiny a jej známych po tom, čo s nimi strávila istý čas, hoci H6N1 sa ani u jedného z nich nepotvrdila.

Holandská virologička Marion Koopmansová z Národného inštitútu pre verejné zdravie a životné prostredie sa v sprievodnom komentári pýta, čo treba, aby vírusy vtáčej chrípky zmutovali do formy ľahko prenosnej medzi ľuďmi. A vyzýva na zvýšenie úsilia, aby sa zaznamenali problematické kmene chrípky, skôr ako prejdú zo zvierat na ľudí a vyvolajú globálnu epidémiu.