Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 6. máj 2024Meniny má Hermína
< sekcia SEKCIA: Zdravie

WHO: V rozvojových krajinách každý rok zomrie pol milióna novorodencov

Ilustračné foto Foto: TASR

Hoci mali niektoré z rozvojových nemocníc a kliník prístup k vode, jej zdroj bol často vzdialený aj pol kilometra od zdravotníckeho zariadenia.

Londýn 17. marca (TASR) - Vo viac ako tretine nemocníc a kliník rozvojových krajín si zdravotnícky personál a pacienti nemajú kde umyť ruky mydlom a takmer 40 percent z nich nemá žiadny zdroj vody, informovala dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) a neziskovú organizáciu WaterAid.

Podľa ich zistení zomrie v rozvojových krajinách každoročne pol milióna novorodencov skôr, než sa dožijú prvého mesiaca života. Deje sa tak kvôli nedostatku čistej vody a zlých hygienických podmienok v tamojších nemocniciach.

Až jedno z piatich takýchto detí by pritom prežilo, pokiaľ by ich zdravotníci mohli umyť v čistej vode a personál, ktorý by sa o ne staral v sterilnom a bezpečnom prostredí, by mal možnosť umyť si predtým ruky vodou a mydlom.

"Narodiť sa do nehygienických podmienok odsudzuje príliš veľa novorodencov ... na tragicky predčasnú smrť, ktorej sa dá predísť," konštatovala šéfka organizácie WaterAid Barbara Frostová.

Hoci mali niektoré z rozvojových nemocníc a kliník prístup k vode, jej zdroj bol často vzdialený aj pol kilometra od zdravotníckeho zariadenia.

"Schopnosť udržať nemocnicu alebo kliniku čistú, je natoľko dôležitou základnou požiadavkou pre zdravotnú starostlivosť, že si musíte položiť otázku, či zariadenie bez čistej tečúcej vody alebo bez základnej hygieny môže primerane slúžiť pacientom," uviedla Frostová.

Nehygienické podmienky v nemocniciach v rozvojových krajinách nespôsobujú len predčasné úmrtia novorodencov. Ich vplyvom dochádza aj k vypuknutiu epidémií cholere v Konžskej demokratickej republike, na Haiti, Malawi, v Tanzánii či v Južnom Sudáne, uzavrel Reuters.