Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia SEKCIA: Zdravie

WHO: Vo svete trpí zrakovým hendikepom 285 miliónov ľudí

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Slabnutie zraku sa vyskytuje v populácii mužov a žien vo veku od 50 rokov. Väčšina poškodení zraku v danej vekovej hranici sa dá liečiť.

Ženeva/Londýn9. októbra (TASR) - Pod mottom Slepote sa dá predchádzať sa uskutoční v tomto roku Svetový deň zraku. Pripadá na druhý októbrový štvrtok, v roku 2014 je to 9. október.

Ako ďalej informovala Medzinárodná agentúra na prevenciu slepoty (The International Agency for the Prevention of Blindness, IAPB), hlavné podujatia sa majú konať v Mexiku.

Svetové zdravotnícke zhromaždenie v roku 2013 schválilo Svetový akčný plán zdravia očí na roky 2014-2019. Ako vysvetlila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ide v podstate od "cestovnú mapu" pre jej členské štáty, pre Sekretariát WHO a medzinárodných partnerov, ktorej cieľom je dosiahnuť do roku 2019 výrazné zníženie zrakových porúch, ktorým sa dá predchádzať. Svetový akčný plán sa v roku 2014 začína realizovať.

Svetová zdravotnícka organizácia kladie dôraz na problémy súvisiace so slepotou, so zníženou schopnosťou vidieť a na readaptáciu slabozrakých. Rovnako akcentuje aj rovnosť prístupu k oftalmogologickej starostlivosti.

Cieľom Svetového dňa zraku je upriamiť pozornosť zdravej populácie na problémy ľudí trpiacich úplnou či čiastočnou stratu zraku. Zároveň aj na ťažkosti vyplývajúce z adaptácie slabozrakých na ich novú životnú situáciu.

Slabnutie zraku sa vyskytuje v populácii mužov a žien vo veku od 50 rokov. Väčšina poškodení zraku v danej vekovej hranici sa dá liečiť, ale v niektorých štátoch nemajú postihnutí rovnaký prístup k oftalmologickej starostlivosti.

Celoslovenská dopravno-výchovná akcia Deň bielej palice pri príležitosti Svetového dňa bielej palice. Na snímke sídlisko KVP v Košiciach v utorok 15. októbra 2013.
Foto: TASR/Milan Kapusta


Podľa informácií WHO na svete trpí 285 miliónov osôb zrakovým hendikepom, z nich 39 miliónov je slepých a 246 miliónov má zníženú schopnosť videnia. Približne 90 percent osôb s nedostatočným zdravím zraku žije v rozvojových krajinách.

Za minulých 20 rokov odborníci skonštatovali, že sa výrazne znížil počet prípadov zhoršenia zraku v dôsledku infekčného ochorenia. Z celkového počtu zrakových nedostatkov sa dá 80 percentám predísť alebo vyliečiť, uviedla WHO.

Svetový deň zraku, ktorý sa pripomína od roku 2000, spoluorganizovala Medzinárodná agentúra na prevenciu slepoty so Svetovou iniciatívou s názvom VISION 2020: Právo na zrak. Svetová iniciatíva VISION 2020 sa sústreďuje na prevenciu straty zraku v prípadoch, keď je to možné. VISION 2020 spolupracuje s WHO a AIPC, s profesijnými organizáciami a s očnými klinikami i ďalšími zdravotníckymi zariadeniami vo svete. Zámerom svetovej iniciatívy VISION 2020, ako to má i v názve, je úsilie o predchádzanie tých prípadov slepoty, keď je zrak možné zachrániť, a to do roku 2020.

Ilustračné foto
Foto: TASR/Martin Baumann


Slepote sa podľa očného lekára dá predísť

Slepota býva úplná, pri ktorej nie je zachované ani vnímanie svetla, alebo praktická. Pri nej je zrak zachovaný, ale v nedostatočnej miere pre praktický život a s ním spojené činnosti. Slepota býva buď vrodená alebo získaná. Vrodená je často spojená s inými poruchami a môže byť dôsledkom vrodených chorôb či iných poškodení zárodku počas vnútromaternicového vývoja. Rôzne úrazy, krvácanie do sietnice, cievne príhody, niektoré prípady zápalu oka sa stávajú príčinou pre vznik získanej slepoty.

Ďalekozrakosť, krátkozrakosť, astigmatizmus alebo šedý či zelený zákal môžu človeku spôsobiť stratu zraku. Odborníci pritom upozorňujú, že až 80 percent všetkých prípadov, ktoré vedú k slepote, sa dajú včas a efektívne liečiť.

„Dôležitá je však každoročná prevencia,“ poukázal očný chirurg a oftalmológ Peter Žiak pri príležitosti dnešného Svetového dňa zraku. Počas prehliadky pacient podstúpi vyšetrenie hodnoty vnútroočného tlaku, periférneho videnia dôležitého pre odhalenie glaukómu či vyšetrenie očného pozadia, ktoré ukáže zmeny v cievach a v oblasti zrakového nervu.

Žiak upozornil, že hoci sa nárast počtu očných ochorení u ľudí pre prevenciu za posledných 20 rokov spomalil, ich celkový počet je stále alarmujúci. Najohrozenejšou skupinou majú byť deti a starší ľudia. „Ročne navštívilo oftalmologickú ambulanciu viac ako 12.000 nových pacientov s podozrením na výskyt glaukómu. Ale celkový počet sledovaných osôb s glaukómom vysoko presahuje 100.000 pacientov,“ zdôraznil.

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) pripomína, že najčastejším ochorením zraku je vo vyspelých krajinách vekom podmienená degenerácia makuly, ktorá ohrozuje najmä ľudí vo vyššom veku. Na prevenciu tohto ochorenia každoročne upozorňuje počas verejnej zbierky Biela pastelka a poskytuje bezplatné vyšetrenie očného pozadia.

Zdroje: www.who.int, www.iapb.org/vision-2020, MUDr. Martin Vokurka: Praktický slovník MEDICÍNY, 2. vydanie, PRAHA, 1994