Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Na zdravie zamestnancov môžu vplývať aj firmy, tie najlepšie ocenili

Ilustračné foto Foto: TASR/Daniel Veselský

V dôsledku starnutia populácie ubúda na trhu práce zdravých ľudí v aktívnom veku. Viaceré firmy na to reagujú zmenou zloženia benefitov pre svojich zamestnancov.

Bratislava 13. februára (TASR) - Takmer 60 percent priznaných chorôb z povolania v Európskej únii sa týka porúch pohybového aparátu, čo je aj výsledkom sedavého spôsobu života, nedostatku pohybu a vo viacerých prípadoch i nevyhovujúcich pracovných podmienok. Ľudia v práci strávia viac ako tretinu života, zamestnávatelia tak môžu ovplyvniť zdravie a životný štýl ľudí.

"Výsledný stav zdravia je až na 70 percent ovplyvnený životnými a pracovnými podmienkami a životným štýlom. V ňom je rozhodujúce potlačenie rizikových faktorov, ako je tabak, nedostatok pohybu alebo stres a posilnenie zdraviu prospešných faktorov, ako je zdravá výživa, šport či prevencia. To všetko môže zamestnávateľ - súkromný aj verejný - ovplyvniť svojím prístupom," povedala riaditeľka Kancelárie WHO na Slovensku Darina Sedláková.

V dôsledku starnutia populácie ubúda na trhu práce zdravých ľudí v aktívnom veku. Viaceré firmy na to reagujú zmenou zloženia benefitov pre svojich zamestnancov. "Skúsenosti ukazujú, že zdravotná kondícia zamestnanca výrazne vplýva na kvalitu jeho práce. Ak však firma nerobí pre zamestnancov nič v oblasti zdravia, zhoršený zdravotný stav ju dobehne vo zvýšených nákladoch, ako aj v problematike obsadenia pozície novým kvalitným človekom," skonštatovala Andrea Gubová z Union zdravotnej poisťovne.

Prístup firiem na Slovensku k benefitom sa má meniť, čo majú dokazovať aj výsledky súťaže Zdravá firma roka organizovanej Union ZP. V Bratislave dnes večer vyhlásili jej výsledky, víťazmi sa v jednotlivých kategóriách stali firmy Lenovo Slovakia, Continental Automotive Systems Slovakia. Najlepšími nováčikmi sú Partizánske building components-SK a Oracle Slovensko. Aktivity spoločností hodnotila komisia zložená zo zástupcov ministerstva zdravotníctva, Kancelárie WHO na Slovensku, Úradu verejného zdravotníctva, poisťovní Union a personálnych agentúr.