< sekcia SEKCIA: Zdravie

PRIESKUM: Spišskonovoveská nemocnica sa stala najlepšou na Slovensku

Na snímke pracovník rádiodiagnostického oddelenia Nemocnice v Spišskej Novej Vsi sleduje monitory počítača počas otvorenia nového pracoviska počítačovej tomografie (CT) v Spišskej Novej Vsi 11. septembra 2019, archívna foto. Foto: TASR - Oliver Ondráš

V nemocnici podľa hovorkyne pribudol vlani nový počítačový tomograf (CT) a rádiológovia tak majú dnes k dispozícii CT technológiu s oveľa rýchlejším a presnejším zobrazovaním.

Spišská Nová Ves 16. marca (TASR) - Nemocnica Svet zdravia Spišská Nová Ves sa stala podľa hodnotenia pacientov najlepšou nemocnicou v kategórii všeobecných nemocníc. Vyplýva to z prieskumu zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorá aj tento rok zostavila pacientsky rebríček zdravotníckych zariadení na základe spokojnosti jej poistencov. TASR o tom informovala komunikačná špecialistka siete Svet zdravia Jana Fedáková.

„Viac ako 6500 pacientov, ktorí sa v minulom roku liečili v niektorej zo slovenských nemocníc, Dôvere poslalo vyplnený dotazník o spokojnosti počas ich hospitalizácie. Zdravotná poisťovňa zisťovala spokojnosť poistencov s takzvanými hotelovými službami, prístupom zdravotníckeho personálu a jeho komunikáciou s pacientmi počas hospitalizácie. Spišskonovoveská nemocnica minulý rok skončila na štvrtom mieste a tento rok sa stala víťazom,“ uviedla Fedáková.

V spišskonovoveskej nemocnici podľa hovorkyne pribudol vlani nový počítačový tomograf (CT) a rádiológovia tak majú dnes k dispozícii CT technológiu s oveľa rýchlejším a presnejším zobrazovaním. Navyše, radiačná záťaž sa v porovnaní s predchádzajúcim obdobím pre pacientov znížila o viac ako polovicu. Projekt v hodnote takmer 400.000 eur bol podľa nej prvou časťou veľkej modernizácie medicínskeho vybavenia, ktorá sa postupne realizuje vďaka nenávratnému finančnému príspevku z eurofondov vo výške takmer 2,5 milióna eur.

„Podarilo sa nám minulý rok zaviesť i viaceré nové operačné metódy. Ako jedno z mála pracovísk na Slovensku uskutočňujeme transanálne operácie, ktoré umožňujú vyhnúť sa amputácii konečníka a trvalému vývodu pri nádorových ochoreniach. Pri operáciách novotvarov prsníka a kože zase využívame gamasondu. Rozvíjame miniinvazívnu chirurgickú a gynekologickú operatívu a zavádzame jednodňové urologické operačné výkony,“ konkretizovala riaditeľka nemocnice Renáta Šuláková. Hovorkyňa dodala, že nemocnica za posledné obdobie otvorila aj niekoľko nových ambulancií - urologickú, kardiologickú a pneumologicko-ftizeologickú a zaviedla viaceré nové vyšetrovacie metódy.

Sieť nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare sa podľa hovorkyne pripravuje na masívnejší nárast pacientov s podozrením na ochorenie COVID-19 a od piatka (13. 3.) zastavili plánované operácie. V rámci siete vytvorili krízový štáb, ktorý situáciu monitoruje a prijíma nevyhnutné opatrenia na centrálnej úrovni.