< sekcia SEKCIA: Zdravie

V teplom ovzduší dominuje peľ pŕhľavy

Ilustračné foto Foto: TASR/ján Siman

Najvyššiu hladinu peľu pŕhľavovitých rastlín zachytila monitorovacia stanica v Bratislave, a to 205 peľových zŕn v kubickom metri vzduchu.

Banská Bystrica 12. septembra (TASR) - V uplynulom 35. kalendárnom týždni dominoval na Slovensku peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých aj peľ paliny sa vyskytovali v ovzduší len v nízkych denných koncentráciách. TASR o tom informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici s tým, že denné koncentrácie peľu v ovzduší stúpali najmä v teplejších oblastiach Slovenska.

"S otepľovaním pribúdal najmä v závere týždňa aj peľ ambrózie, ktorá v Bratislave dosiahla veľmi vysoké koncentrácie," priblížila Lafférsová.

Najvyššiu hladinu peľu pŕhľavovitých rastlín zachytila monitorovacia stanica v Bratislave, a to 205 peľových zŕn v kubickom metri vzduchu. Najvyššia koncentrácia peľu ambrózie bola zachytená rovnako v Bratislave, a to 199 peľových zŕn na kubický meter vzduchu.

Poklesli však denné koncentrácie všetkých spór húb (plesní), naďalej dominujú rody Alternária a Cladospórium.

Podľa Lafférsovej je v aktuálnom 36. týždni druhové spektrum peľu naďalej viac-menej stabilné, najvýznamnejším alergénom ostáva ambrózia. "V spojitosti s oteplením predpokladáme výrazný nárast denných koncentrácií peľu pŕhľavy a inváznej ambrózie," uviedla.

Peľ tráv a paliny sa bude vyskytovať v ovzduší až do jesene v nízkych denných koncentráciách. Denné hladiny spór húb (plesní) majú mierne stúpajúcu tendenciu.