Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. december 2023Meniny má Marína
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Peľová sezóna inváznej ambrózie sa pomaly končí na celom území

Invázna rastlina ambrózia palinolistá (Ambrosia artemisiifolia), foto z archívu. Foto: TASR - Milan Kapusta

Peľ inváznej ambrózie v ovzduší dosiahol počas dvoch dní vysoké denné hladiny už len v Banskej Bystrici, alergiologicky významné koncentrácie zachytili monitorovacie stanice v Bratislave či v Žiline.

Banská Bystrica 28. septembra (TASR) - Na celom území Slovenska došlo v uplynulých dňoch k výraznejšiemu poklesu denných koncentrácií peľu v ovzduší. Naďalej však dominoval peľ silného alergénu ambrózie väčšinou spolu so slabšie alergizujúcou pŕhľavou, ktorá dosahovala už len nízke denné koncentrácie. V súvislosti s aktuálnou peľovou situáciou to konštatovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Peľ inváznej ambrózie v ovzduší dosiahol počas dvoch dní vysoké denné hladiny už len v Banskej Bystrici a alergiologicky významné koncentrácie zachytili aj monitorovacie stanice v Bratislave či v Žiline.

"Sezóna ambrózie sa pomaly končí na celom území Slovenska. Predpokladáme, že jej peľ v ovzduší dosiahne alergiologicky významné hladiny už len ojedinele. Denné koncentrácie peľu pŕhľavy budú nízke. Riziko pre alergikov ostáva pri pohybe v blízkosti žlto kvitnúcich porastov inváznej zlatobyle z čeľade astrovitých, kde sú koncentrácie peľu mnohonásobne vyššie než hodnoty z meraní monitorovacích staníc," konštatovala Lafférsová.