Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 31. máj 2023Meniny má Petronela a Petrana
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Aj na Slovensku priviedla žena v kóme na svet dieťa

V Bratislave otvorili 27. júna 2011gynekologicko-pôrodnícku nemocnicu Koch. Foto: TASR/Martin Baumann

Dieťa sa podarilo zachrániť vďaka lekárom a sestrám v oblasti anestéziológie, gynekológie a pôrodníctva a neonatológie v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ulici.

Bratislava 17. novembra (TASR) - Podobný prípad ako v Maďarsku, kde matka v kóme priviedla na svet dieťa, sa pred dvoma rokmi udial aj na Slovensku.

V Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) vtedy hospitalizovali tehotnú ženu po náhlej cievnej mozgovej príhode. Podľa hovorkyne nemocnice Petry Stano Maťašovskej nemala šancu na prežite, dieťa však áno.

"Ženu hospitalizovali na ARO. Jej stav bol fatálny. Nemala šancu na prežite, na rozdiel od svojho dieťaťa, ktoré v jej tele napojenom na prístroje žilo. Tím odborníkov sa s podporou rodiny a po zvážení všetkých aspektov rozhodol pre záchranu dieťaťa," povedala pre TASR Stano Maťašovská. Vysvetlila, že UNB vtedy prípad vzhľadom na jeho citlivosť nemedializovala. Aj v súčasnosti nemocnica poskytla iba orientačné informácie, aby nijako neidentifikovala dotknutú rodinu.

"Ženu lekári udržiavali na prístrojoch, kým sa dieťa nedovyvíjalo do takého štádia, aby prežilo mimo jej tela. Po niekoľkých týždňoch, pred dovŕšením 30. týždňa gravidity, vykonali lekári sekciu. Na svet prišlo dieťa, ktorého zdravotný stav zodpovedal predčasnému pôrodu. Bol uspokojivý," priblížila Stano Maťašovská. Z nemocnice odchádzalo po mesiacoch ako zdravé.

Dieťa sa podarilo zachrániť vďaka lekárom a sestrám v oblasti anestéziológie, gynekológie a pôrodníctva a neonatológie v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ulici. "Orgány ženy s mozgovou smrťou boli z vôle jej rodiny poskytnuté na transplantáciu. Zachránila tak ešte niekoľko ďalších životov," doplnila hovorkyňa najväčšej slovenskej nemocnice.