Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. júl 2024Meniny má Vladimír
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Na zdravie kostí žien po menopauze je zameraný Svetový deň osteoporózy

Ilustračné foto Foto: TERAZ.sk/Andrej Galica

Osteoporóza je zdravotné postihnutie, ktoré možno charakterizovať ako znižovanie, respektíve rednutie kostnej masy a poškodenie kostnej štruktúry.

Ženeva/Nyon 20. októbra (TASR) - "Ženy po menopauze a zdravie ich kostí" - tak znie v roku 2013 téma Svetového dňa osteoporózy, ktorý každý rok pripadá na 20. októbra. Podujatia na svetovej úrovni k tomuto dňu organizuje Medzinárodná nadácia pre osteoporózu (IOF) a orientuje ich najmä na prevenciu, diagnózu a spôsoby liečby.

Na národných úrovniach sa Svetový deň osteoporózy koná spravidla vo vyše 90 krajinách sveta vrátane Slovenska. Význam tohto dňa podčiarkuje skutočnosť, že na celom svete každá tretia žena a každý piaty muž nad 50 rokov je ohrozená a ohrozený zlomeninou pre rednutie kostnej hmoty.

Vyvážená strava a fyzická aktivita predstavujú základné zložky zdravého života. Zároveň sú to piliere prevencie pred osteoporózou vo všetkých etapách života.

Počas Svetového dňa osteoporózy sa kladie dôraz na mobilizovanie miliónov ľudí, aby ovplyvňovali politikov, pracovníkov zdravotníctva a predstaviteľov súkromných i verejných poisťovacích spoločností s cieľom zlepšiť zdravotnú starostlivosť o postihnutých osteoporózou.

Medzinárodná nadácia pre osteoporózu (International Osteoporosis Foundation, IOF) so sídlom v švajčiarskom Nyone vedie niekoľko rokov aktivity zamerané aj na potrebu poznania rizikových faktorov vplývajúcich na vznik tohto ochorenia. Podľa IOF má každý jednotlivec spoznať, aké sú jeho osobné rizikové faktory na vznik tohto ochorenia a vyvinúť primerané úsilie na ich zníženie.

Osteoporóza je zdravotné postihnutie, ktoré možno charakterizovať ako znižovanie, respektíve rednutie kostnej masy a poškodenie kostnej štruktúry. Následne to spôsobuje, že kosť sa stáva krehkejšou, čím sa zvyšuje možnosť jej lámavosti. Najčastejšie dochádza k zlomenine stehennej kosti, panvových kĺbov, ale i zápästia. Rednutím kostnej hmoty trpia prevažne ženy, avšak odborníci čoraz častejšie poukazujú na fakt, že sa nevyhýba ani mužom. Osteoporóze sa hovorí aj ako o "tichom zlodejovi kostí", odborníci v jej súvislosti spomínajú epidémiu tretieho tisícročia.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) konštatovala, že strata kostnej hmoty je dôsledkom prirodzeného procesu starnutia človeka, ale môže na ňu vplývať aj súčasný životný štýl a rozvoj urbanizácie. Tvrdé plochy v mestách spôsobujú, že pri pádoch dochádza k zlomeninám častejšie, čo sa v prípade vekovo starších ľudí prejavuje vo zvýšenej miere.

Medzi rizikové faktory, ktoré špecialisti spájajú so vznikom osteoporózy, sa zaraďujú nedostatočný fyzický pohyb, fajčenie, zvýšená hmotnosť, ale i nedostatočná telesná aktivita a podobne.

Osteoporóza a s ňou súvisiace rizikové faktory predstavujú závažný problém verejného zdravotníctva, keďže sa stávajú príčinou chorobnosti, invalidity, zhoršenia kvality života a neraz i úmrtnosti.

Prevencia sa orientuje najmä na zdravý spôsob života. Ľudia sa teda majú viac pohybovať, nemajú fajčiť a treba prijímať kalcium a vitamín D v dostatočnom množstve.

Vo Švajčiarsku zaregistrovaná IOF je globálnou alianciou lekárov, výskumných spoločností a vedcov zaoberajúcich sa problematikou zdravia kostí. Nadáciu vytvorili v roku 1998, keď sa Európska nadácia pre osteoporózu (EFFO) založená v roku 1987, spojila s Medzinárodnou federáciou spoločností kostných chorôb (IFSSD) z roku 1995.

Svetový deň osteoporózy vyhlásila Národná spoločnosť pre osteoporózu Veľkej Británie v roku 1996. Od roku 1998 ho spoluorganizuje aj WHO. Cieľom je informovať širokú verejnosť o tomto ochorení.