< sekcia SEKCIA: Zdravie

Zuzana Zvolenská zastavila v žilinskej nemocnici plánované operácie

Zuzana Zvolenská Foto: TASR/Michal Svítok

Lekárski odborári zvažujú vyhlásenie štrajkovej pohotovosti vo všetkých nemocniciach.

Žilina 7. decembra (TASR) – Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská zastavila s okamžitou platnosťou v žilinskej Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) všetky plánované a odkladné operačné výkony až do odvolania. Informovala o tom na pôde nemocnice po predčasnom návrate z pracovnej cesty v Bruseli.

„Žilinská nemocnica v súčasnosti prestala plniť funkcie fakultnej a koncovej nemocnice, a preto aj prestáva byť koncovou nemocnicou. Ja si ctím právo na štrajk. Nie je však silnejšie ako právo na zdravie a právo na život. Sme zodpovední aj za pacientov v žilinskej nemocnici a nemôžeme si dovoliť čakať, ako sa ráno vyspí lekár zo žilinskej nemocnice a či sa rozhodne prísť do práce alebo neprísť do práce,“ povedala Zvolenská.

Hazardovanie so zdravím

Minister obrany Martin Glváč označil hromadné vypovedanie ústavných pohotovostných služieb lekármi žilinskej nemocnice za hazardovanie so zdravím a životmi pacientov.

„Situácia je zložitá. Ale sme ochotní a schopní ju riešiť. A vieme sa zariadiť, aj ak by takýto stav trval dlhšie. Je to pre nás memento, aby sme do budúcna vedeli takýmto situáciám predchádzať. Budeme sa aj rezortne zaoberať tým, ako vytvoriť skladbu lekárov alebo iných profesií, aby sme sa v krízových situáciách v rámci rezortov vedeli pôsobiť tak, aby sa nám takéto problémy nestávali a neboli ohrozované životy a zdravie občanov,“ uviedol Glváč.
Pacientov ošetria v prípade potreby v najbližších nemocniciach

Ministerka zdravotníctva zdôraznila, že pokiaľ to bude potrebné, pacientov ošetria v najbližších nemocniciach. „Najbližšia univerzitná nemocnica je len 20 kilometrov odtiaľto. Zabezpečíme, keď bude treba, prevoz do iných zariadení. Nemôžeme si dovoliť nechať pacienta v nemocnici, v ktorej lekári nevieme, či prídu poobede do služby. Aj keď sú do nej napísaní. Musíme ochrániť právo pacientov na zdravie a na život. Práve preto som prišla do Žiliny. Zostanem tu a osobne sa presvedčím o tom, že každému pacientovi bude poskytnutá zdravotná starostlivosť, na akú má z ústavy nárok a akú si zaslúži ako ľudská bytosť,“ dodala Zvolenská.

Zdravotná starostlivosť pre pacientov je podľa nej momentálne zabezpečená. „V spolupráci s vedením žilinskej nemocnice sme informovali aj Záchrannú zdravotnú službu. V prípade úrazov alebo neodkladnej zdravotnej starostlivosti nemocnica bude poskytovať neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Rovnako je možnosť, že pacienta odvezú do inej nemocnice. Základom je, že nemôžeme pripustiť, aby lekári v zmenách do 15.30 vykonávali odkladné operačné výkony a potom sa nevrátili k svojim pacientom. Práve preto sme zastavili všetky odkladné operačné výkony. Takáto situácia je život a zdravie ohrozujúca,“ uzatvorila ministerka zdravotníctva.

Lekárski odborári zvažujú vyhlásenie štrajkovej pohotovosti vo všetkých nemocniciach

Lekárske odborové združenie (LOZ) zvažuje vyhlásenie štrajkovej pohotovosti vo všetkých nemocniciach na Slovensku. Reaguje tak na udalosti v žilinskej fakultnej nemocnici.

"Dôvodom, prečo sme štrajkovú pohotovosť stále nevyhlásili, je naša úprimná snaha riešiť nepriaznivú situáciu v žilinskej nemocnici a vytvoriť také podmienky na rokovania, ktoré umožňujú dohodnúť sa," vyhlásil predseda LOZ Peter Visolajský. Termín vyhlásenia štrajkovej pohotovosti pritom nespresnil, hoci nevylúčil, že by k tomu mohlo dôjsť aj v najbližších dňoch. Všetko bude závisieť od priebehu rokovaní v žilinskej nemocnici.

Lekári podľa Visolajského informovali ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú (nominantku Smeru-SD) o možnosti nezabezpečenia pohotovostných služieb ešte v lete, teda dlhý čas predtým, ako v nemocnici vznikla krízová situácia. Podobným problémom pritom podľa neho čelila aj prešovská nemocnica. Visolajský preto nevylúčil, že by sa masové vypovedanie služieb mohlo zopakovať aj v ďalších zdravotníckych zariadeniach na Slovensku.

Zástupcovia LOZ sa vo štvrtok (6.12.) stretli s vedením žilinskej nemocnice, aby prerokovali svoje požiadavky. Riaditeľ nemocnice Štefan Volák na rokovaní sľúbil odborom stiahnutie všetkých 18 výpovedí lekárov, ako aj zastavenie zlučovania oddelení. Odborári zase boli ochotní hovoriť o určitom znižovaní platov tamojších lekárov. Dohoda napriek tomu nepadla. Podľa šéfa LOZ spor vznikol okolo fungovania nemocnice. "Nie je to len o platoch, je to o nevýhodných pracovných zmluvách, ktoré mali lekári podpísať, je to o rušení a zlučovaní oddelení," zdôvodnil Visolajský.

Podozrenie lekárskych odborárov vyvolávajú aj niektoré osoby okolo riaditeľa nemocnice. Menovite spomenuli krízového manažéra fakultnej nemocnice Tomáša Tvarůžeka. "Jeho firma tam, kde vstúpila, tam v Čechách zanikla nemocnica," poznamenal Visolajský.